Podróże
5 skutecznych sposobów na jet lag
Nawet najpiękniejsze wakacje mogą zacząć się nieprzyjemnie – od uciążliwych dolegliwości związanych z aklimatyzacją i zmianą stref czasowych. Czym jest jet lag? Dlaczego trudniej jest pod tym względem podróżować z zachodu na wschód? I w końcu – jak radzić sobie z tzw. chorobą długu czasowego? Radzi dr n. med. Piotr Kajfasz, internista, specjalista chorób zakaźnych, medycyny morskiej i tropikalnej.
Syria: 12 lat wojny. Pomoc humanitarna w Syrii nadal potrzebna!
Po 12 latach wojny i niedawnym trzęsieniu ziemi, Syryjki i Syryjczycy wciąż doświadczają jednego z największych kryzysów humanitarnych na świecie. W północno-zachodniej części kraju, gdzie schroniła się duża część uchodźców wewnętrznych, pomocy humanitarnej potrzebuje nawet 90% osób, a prawie co drugi mieszkaniec regionu żyje w obozie. Lekarze współpracujący z Polską Misją Medyczną przyznają, że szpitale nie są w stanie przyjąć wszystkich potrzebujących pacjentów.
Jak bezpiecznie spędzić ferie na nartach?
Ferie to dla wielu z nas czas zimowego szaleństwa na nartach czy snowboardzie. Sympatycy tych sportów z niecierpliwością wyczekują swoich zaplanowanych wyjazdów w polskie góry lub za granicę. Biały puch i zimowa atmosfera to skojarzenia wyłącznie przyjemne, do czasu, gdy nie skończą się groźnym upadkiem. Dr n. med. Przemysław Krakowski, ortopeda przedstawia zasady, o których trzeba pamiętać, by upragniony wyjazd przebiegał bezpiecznie i nie wymagał wizyty u lekarza.
Nagły problem zdrowotny na wakacjach? Jak może pomóc farmaceuta?
Sezon wakacyjny trwa, a co za tym idzie, Polacy podróżują w celach wypoczynkowych. Nie ma osoby, która nie doświadczyłaby problemów ze zdrowiem w trakcie wakacyjnego wyjazdu. Czasem potrzebna jest wizyta u lekarza. Warto jednak przed pójściem do przychodni, poprosić o wsparcie farmaceutę w aptece. Jakie ma uprawnienia i jak może pomóc?
- Reklama
Ponad 75% Polaków odpoczywa korzystając z urządzeń elektronicznych – co na to oczy?
Wszyscy narzekamy na brak czasu, ale jeśli już go znajdziemy – chcemy się zrelaksować. Nowy film, ulubiony serial czy przeglądanie mediów społecznościowych to dla wielu z nas sposób na spędzenie wolnej chwili. Odpoczynek dla ciała nie zawsze oznacza jednak odpoczynek dla oczu. Z badania „Godzina dla oka” wynika, że nawet 85 proc. czynności podejmowanych w trakcie odpoczynku jest męczące dla wzroku. W jaki sposób charakter relaksu wpływa na kondycję oczu? Odpowiada dr n. med. Anna Groblewska, specjalistka chorób oczu, ekspert kampanii #GodzinaDlaOka.
Smak wakacji – jakie desery wybierają Polacy latem?
Letnie miesiące to czas spotkań z przyjaciółmi, relaksu i beztroskiego odpoczynku. Najczęściej także w kwestii żywieniowej. Bo któż odmówi sobie słodkiej przekąski, szczególnie gdy sezon na lody, gofry, orzeźwiające napoje i koktajle owocowe trwa w najlepsze? Niekwestionowanym ulubieńcem wśród letnich deserów według Polaków są oczywiście lody. Jakie jeszcze smakołyki wybierają Polacy i jak mądrze korzystać ze słodkiego dobrodziejstwa lata?
Jakie kosmetyki zabrać na wymarzone wakacje?
„Lato, lato, lato czeka, a za latem czeka rzeka…”. Las, sielskie krajobrazy pachnących łąk i błogi spokój, na który czekałyśmy miesiącami. To już za chwilę! Pakowanie wakacyjnej walizki bywa prawdziwym wyzwaniem. Co włożyć do kosmetyczki, by skóra i włosy były perfekcyjnie zadbane podczas urlopu? I jak zmieścić to w niewielkim bagażu? Poznaj 4 złote zasady kosmetologa!
Na wakacjach Polacy nie żałują sobie jedzenia! Nowy raport o odżywianiu podczas wyjazdów
Wyjazd na wakacje to szansa na beztroski odpoczynek i ucieczkę od codziennych problemów. Dla wielu osób to także czas, kiedy można pozwolić sobie na więcej niż na co dzień, również pod względem jedzenia. Jedno jest pewne – Polacy uwielbiają próbować wakacyjnych specjałów, jednak nie zawsze idzie to w parze z zasadami zdrowego odżywiania.
Oczy pełne blasku i słońca – pielęgnacja okolic oczu latem
Gdy robi się coraz cieplej, tematem przewodnim w mediach staje się ochrona przeciwsłoneczna. I słusznie, ponieważ promieniowanie UV, oprócz opalenizny, przysparza skórze wiele problemów: wysusza ją, może powodować poparzenia i odbarwienia oraz przyspiesza proces starzenia. Przedwczesne zmarszczki wyglądają tym bardziej nieestetycznie, im cieńsza jest skóra.
Pierwszy przypadek małpiej ospy w Czechach
W Czechach potwierdzono pierwszy przypadek małpiej ospy, rzadkiej, zakaźnej choroby odzwierzęcej.
- Reklama
25 kwietnia - Światowy Dzień Malarii
Ponad milion dzieci z Ghany, Kenii oraz Malawi otrzymało już przynajmniej pierwszą dawkę zatwierdzonej w ubiegłym roku szczepionki na malarię. Szczepienia, zarekomendowane przez WHO w październiku 2021 roku, mogą uratować od śmierci nawet 80 000 dzieci rocznie. Kraje Afryki Subsaharyjskiej mierzą się jednak również z innymi podstawowymi problemami w zakresie zdrowia: słabym zaopatrzeniem szpitali i niedostatecznym zagęszczeniem placówek medycznych.
Szczepionka przeciw wirusowi Ebola a poziom przeciwciał u zaszczepionych
Badanie naukowców z Uniwersytety Kalifornijskiego (USA) przeprowadzone we współpracy z Krajowym Instytutem Badań Biomedycznych w Demokratycznej Republice Konga pokazuje, że szczepionka przeciw wirusowi Ebola wywołuje silną i trwałą odpowiedź przeciwciał u osób zaszczepionych. Badanie ukazało, że 95,6% zaszczepionych osób miało przeciwciała pół roku po podaniu szczepionki.
Zmiana zasad wystawiania Unijnych Certyfikatów COVID
Od lutego 2022 roku zmienione zostaną zasady wystawiania Unijnych Certyfikatów COVID-19 (UCC).
Wirus Marburg pojawił się po raz pierwszy w Afryce Zachodniej
Gwinea zgłosiła pierwszy przypadek i śmierć z powodu wysoce zaraźliwej gorączki krwotocznej spowodowanej wirusem Marburg. Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) zostało to potwierdzone przez gwinejskie władze ds. zdrowia. Jest to pierwsze wystąpienie choroby podobnej do wirusa Ebola w Afryce Zachodniej. Od 1967 odnotowano dwanaście przypadków ognisk tej infekcji, które rozprzestrzeniły się na południu i wschodzie kontynentu.
Koronawirus a wakacje – jak zapowiada się lato 2020?
Powoli obserwujemy, jak kolejne restrykcje przestają obowiązywać. Zaleca się jednak dużą ostrożność w czasie wyjść na świeże powietrze. A coraz więcej osób się na to decyduje – jest cieplej, słońce świeci i czasem aż ciężko się powstrzymać. A to dopiero początek ładnej pogody, która zachęca do spacerów i wyjazdów. W końcu zbliża się lato, a z nim fala pytań. Wszakże wszyscy chcemy wiedzieć, jak będą wyglądały wakacje, co będzie można, a czego raczej nie.
WHO ostrzega przed nowym wirusem z Chin
Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) ostrzega przed nowym niebezpiecznym koronawirusem powodującym niewydolność oddechową, który pojawił się w Chinach i może być przenoszony z człowieka na człowieka. Choroba przypomina zapalenie płuc.
Malinica – tajemnicza choroba
Malinica, inaczej jagodzica lub frambezja, jest groźną chorobą zakaźną. Czym się objawia? Jak można się nią zarazić? Czy istnieją skuteczne metody leczenia?
Czy psy za pomocą węchu potrafią wykryć malarię?
Czy psy są w stanie rozpoznać choroby? Naukowcy wciąż nie są pewni, jednak powstaje coraz więcej prac, które udowadniają tę tezę. Badacze z Uniwersytetu w Durham pokazali, że psi węch może być solidną bronią nawet przeciwko… malarii.
Gorączka po powrocie z tropików
Wakacje kojarzą nam się ze słońcem, odpoczynkiem i „ładowaniem baterii” na kolejne, długie miesiące pracy. Tymczasem czas po powrocie może nie być najmilszym okresem, ale związanym z ciężką chorobą, niejednokrotnie wymagającą hospitalizacji. Jakie objawy powinny nas kierować pod drzwi gabinetu lekarskiego? Jak należy przygotować się do wyjazdu w tropiki? Co należy wiedzieć o najczęstszych chorobach tropikalnych? Na te i inne pytania postaram się odpowiedzieć w niniejszym artykule.
Bóle brzucha i żołądka w krajach tropikalnych
Podczas planowania podróży za granicę należy pamiętać o lekach. Niestety nie wszystkie farmaceutyki zadziałają, gdy poczujemy się gorzej. W tym tekście chciałam przybliżyć krótko informacje związane z przygotowaniem się do wyjazdu w kraje tropikalne pod względem ochrony żołądka.