Podróże
Koronawirus a wakacje – jak zapowiada się lato 2020?
Powoli obserwujemy, jak kolejne restrykcje przestają obowiązywać. Zaleca się jednak dużą ostrożność w czasie wyjść na świeże powietrze. A coraz więcej osób się na to decyduje – jest cieplej, słońce świeci i czasem aż ciężko się powstrzymać. A to dopiero początek ładnej pogody, która zachęca do spacerów i wyjazdów. W końcu zbliża się lato, a z nim fala pytań. Wszakże wszyscy chcemy wiedzieć, jak będą wyglądały wakacje, co będzie można, a czego raczej nie.
Koronawirus: jakie obostrzenia są stosowane w poszczególnych krajach?
Koronawirus SARS-Cov-2 wywołuje chorobę o nazwie COVID-19. Choroba objawia się najczęściej gorączką, kaszlem, dusznościami, bólami mięśni i zmęczeniem. Wirus pierwszy raz pojawił się w grudniu w Chinach w miejscowości Wuhan. Dość szybko dostał się do Europy, Ameryki i na pozostałe kontynenty. Jednak każdy kraj działa w inny sposób w walce z tym niewidocznym wrogiem. Jak świat radzi sobie w walce z koronawirusem?
WHO ostrzega przed nowym wirusem z Chin
Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) ostrzega przed nowym niebezpiecznym koronawirusem powodującym niewydolność oddechową, który pojawił się w Chinach i może być przenoszony z człowieka na człowieka. Choroba przypomina zapalenie płuc.
Malinica – tajemnicza choroba
Malinica, inaczej jagodzica lub frambezja, jest groźną chorobą zakaźną. Czym się objawia? Jak można się nią zarazić? Czy istnieją skuteczne metody leczenia?
- Reklama
Czy psy za pomocą węchu potrafią wykryć malarię?
Czy psy są w stanie rozpoznać choroby? Naukowcy wciąż nie są pewni, jednak powstaje coraz więcej prac, które udowadniają tę tezę. Badacze z Uniwersytetu w Durham pokazali, że psi węch może być solidną bronią nawet przeciwko… malarii.
Gorączka po powrocie z tropików
Wakacje kojarzą nam się ze słońcem, odpoczynkiem i „ładowaniem baterii” na kolejne, długie miesiące pracy. Tymczasem czas po powrocie może nie być najmilszym okresem, ale związanym z ciężką chorobą, niejednokrotnie wymagającą hospitalizacji. Jakie objawy powinny nas kierować pod drzwi gabinetu lekarskiego? Jak należy przygotować się do wyjazdu w tropiki? Co należy wiedzieć o najczęstszych chorobach tropikalnych? Na te i inne pytania postaram się odpowiedzieć w niniejszym artykule.
Bóle brzucha i żołądka w krajach tropikalnych
Podczas planowania podróży za granicę należy pamiętać o lekach. Niestety nie wszystkie farmaceutyki zadziałają, gdy poczujemy się gorzej. W tym tekście chciałam przybliżyć krótko informacje związane z przygotowaniem się do wyjazdu w kraje tropikalne pod względem ochrony żołądka.
Aplikacja na smartfona może uratować życie w Czechach
Aplikacja Záchranka pozwala szybko wezwać ratownika medycznego, nawet w przypadku, kiedy nie znamy dokładnego adresu. Za jej pośrednictwem wezwało pomoc już ponad 900 osób w Republice Czeskiej. Aplikacja, która pierwotnie była projektem pracy licencjackiej wykazuje zainteresowanie również w innych państwach. Przykładem może być południowy region Austrii oraz Słowacja. Ponadto aplikacja ma zostać połączona z Pogotowiem Górskim Republiki Czeskiej (Horská služba ČR).
Jak ustrzec się przed chorobami tropikalnymi?
Jeśli po powrocie z “kraju tropikalnego” pojawią się objawy takie jak: stan podgorączkowy, gorączka, biegunka, ból brzucha, ból stawów należy udać się jak najszybciej do lekarza i poinformować go o tym, gdzie spędziło się wakacje. Warto skonsultować się z lekarzem także wtedy, gdy podczas pobytu w egzotycznym kraju zdarzyła się gorączka czy biegunka - zaleca Ministerstwo zdrowia i Główny Inspektorat Sanitarny.
Wytyczne dla podróżnych dotyczące bezpiecznej żywności
Jak uniknąć chorób wywołanych przez niebezpieczną żywność i napoje oraz co zrobić, gdy pojawi się biegunka podczas podróży?
- Reklama
Wpływ nauki języków na ludzki mózg
Znajomość języka obcego otwiera nas na całe mnóstwo nowych doznań, doświadczeń, możliwości pracy oraz poznawania ludzi. Swobodne porozumiewanie się w innym języku niż ojczysty może stać się źródłem ogromnej satysfakcji, choć od wielu z nas osiągnięcie poziomu swobody językowej wymaga dużego nakładu pracy i znacznej systematyczności. Badania pokazują jednak, że znajomość drugiego i kolejnych języków może w sensie dosłownym zmienić strukturę mózgu i zwiększyć percepcję, niezależnie od tego w jakim wieku rozpoczynamy naszą edukację.
Przeprowadzka za granicę - etapy i emocje
Świat zmalał, a podróżowanie i przemieszczanie się nigdy nie było łatwiejsze. Złożyło się na to wiele czynników, choć jednym z bardziej podstawowych może być wstąpienie Polski do Unii Europejskiej i idące za tym umowy międzynarodowe, zwiększające szansę na zdobycie pracy za granicą czy wyjazd na studia. Wielu z nas zapragnęło wykorzystać szansę… tylko co się z tym wiąże? Zdaje się, że wszystkie tego typu wyjazdy można podzielić na pewne podobne do siebie etapy.
Bezpieczeństwo na drodze okiem Polaka
Bezpieczeństwo jest stanem, w którym nie istnieje żadne zagrożenie. Tak w najprostszy sposób można zdefiniować to słowo, które odnosi się do każdej dziedziny życia człowieka, w tym do sytuacji drogowych, których uczestnikami jesteśmy na co dzień. Istnieje wiele zasad bezpieczeństwa w ruchu drogowym wyrażających się zarówno w nakazach, zasadach postępowania czy regułach. W świadomości Polaków, wiele z tych zasad ma swoją zasadność. Bezpieczeństwo ruchu drogowego nie jest nam obojętne i w wielu aspektach jednoznacznie negatywnie odnosimy się do jego zachwiania.
Andrzej Bargiel pokonał Śnieżną Panterę. Polak pobił dotychczasowy rekord świata!
14 sierpnia o godzinie 8:35 rano czasu polskiego Andrzej Bargiel stanął na szczycie Pobiedy, ostatnim z pięciu wierzchołków Śnieżnej Pantery. Tym samym pobił dotychczasowy rekord w szybkości zdobycia tego prestiżowego wyróżnienia, zdobywając je w czasie poniżej 30 dni. Całej wyprawie towarzyszyła ekipa filmowa głównego partnera wyprawy – kanału CANAL+ DISCOVERY. Już jesienią na antenie stacji będzie można obejrzeć serię dokumentalną „Andrzej Bargiel – Śnieżna Pantera”, prezentującą blisko miesięczne zmagania polskiego skialpinisty.
Ukąszenie żmii zygzakowatej
Żmija zygzakowata jest jadowitym wężem, który występuje w niemal całej Europie, w tym również na znacznych terenach Polski. Możemy ją spotkać na odsłoniętych pagórkach, na łąkach, w polu oraz w lesie. Ulubionymi kryjówkami żmij są również nory, rumowiska skalne, przestrzenie między korzeniami drzew czy stosy kamieni.Nie jest gatunkiem agresywnym, ani bardzo jadowitym, ale jej ukąszenie jest bardzo groźne dla dzieci i osób starszych.
Jetlag – czym jest i jak sobie z nim radzić?
Z roku na rok podróżujemy coraz częściej, a spadające ceny biletów lotniczych umożliwiają odwiedzanie najdalszych zakątków świata w dostępnych cenach. Jednak gwałtowna zmiana stref czasowych nie pozostaje bez wpływu na nasz organizm. Jak sobie radzić z jetlagiem – czyli zmęczeniem wywołanym różnicą czasu?
Medycyna podróży. Kompendium - Krzysztof Korzeniewski - Wydawnictwo PZWL
Książka wydana przez Wydawnictwo Lekarskie PZWL zawiera ogrom wiedzy dla tych, którzy wybierają się w dalekie podróże i chcą zadbać o podstawowe i obowiązkowe szczepienia, ale przede wszystkim dowiedzieć się jakie choroby w danych krajach mogą im zagrażać. Przed wyjazdem należy zadbać przede wszystkim o swoje bezpieczeństwo. Planowanie podróży powinniśmy rozpocząć od wyszukania informacji czy obszar na jaki się wybieramy jest objęty obowiązkowymi szczepieniami.
Czym jest denga?
Denga to tropikalna choroba infekcyjna, którą wywołuje wirus dengi. Przenoszony jest on przez niektóre komary należące do rodzaju Aedes.
Przygotowanie do podroży pod względem zdrowotnym cz. 2
Przed wyjazdem w podróż zagraniczną, szczególnie w tropikalne zakątki świata warto przygotować się, aby zminimalizować ryzyko komplikacji zdrowotnych. Jedną z form ochrony sa szczepienia. Oprócz tego nalezy przestrzegac pewnych zasad, m.in. dotyczących odzywiania się czy unikania wysokich temperatur.
Przygotowanie do podroży pod względem zdrowotnym cz. 1
Przed wyjazdem w podróż zagraniczną, szczególnie w tropikalne zakątki świata warto przygotować się, aby zminimalizować ryzyko komplikacji zdrowotnych. W pewnych krajach istnieje zwiększone ryzyko chorób zakaźnych, również złe warunki sanitarne, a także opieka medyczna na niskim poziomie sprzyjają rozprzestrzenianiu się zakażeń. Najlepszą forma ochorny są szczepienia.