Zaloguj
Reklama

Trening twórczości

Autorzy: Monika Mierzwa, okładka: Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne
Trening twórczości
Fot. wyd. GWP
Trening twórczości
(5)

Sięgając po tę książkę w duchu liczyłam na ten jedyny wyjątkowy poradnik, który rozbudzi we mnie twórczość - notabene jakąkolwiek, bo tytuł „Trening twórczości” w sumie nic mi nie mówił konkretnego, czy jest to książka dla artystów, plastyków, retoryków, malarzy czy może grafików?.

Reklama

Z jednej strony otwartość tego tytułu mogła być dobrym chwytem marketingowym Wydawnictwa, dzięki któremu lektura prawdopodobnie może trafić do rąk większej ilości czytelników. Przyznaję mnie też uwiódł ten tytuł. Jednakże już na wstępie dowiedziałam się, że raczej nie będzie to cudowna księga z nieznanymi dotąd recepturami w jaki sposób rozbudzić w sobie pokłady dotąd nieznanej twórczości.

Trening Twórczości to dzieło pracy Edwarda Nęcka, profesora psychologii pracującego na Uniwersytecie Jagielońskim i w Wyższej Szkole Psychologii Społecznej, który specjalizuje się w problematyce poznania, ze szczególnym uwzględnieniem poznawczym mechanizmów twórczości i inteligencji. Poza tą pozycją jest również autorem takich książek jak: Psychologia twórczości, Inteligencja i procesy poznawcze oraz Proces twórczy i jego ograniczenia. Profesor Edward Nęcka opracował tą książkę wraz innymi aurami, specjalistami z zakresu psychologii. Jednym z nich jest Jarosław Orzechowski, adiunkt w Instytucie Psychologii UJ i w Wyższej Szkole Psychologii Społecznej, który zajmuje się inteligencją i twórczością w ujęciu psychologii poznawczej. Ponadto Pani Aleksandra Słabosz, doktorantka UJ, gdzie przez kilka lat wykładała między innymi psychologię twórczości i prowadziła różnego typu zajęcia na temat twórczego myślenia oraz Pan Błażej Szymura, doktorant również UJ, który interesuje się m.in. poznawczymi mechanizmami zdolności oraz ich korelatami osobowościowymi.

Po przeczytaniu wprowadzenia, dość obfitego w terminologię z zakresu psychologii poznawczej czy pojęć dotyczących twórczości, nie zniechęciłam się, a co więcej pozwoliło mi ono spojrzeć z całkiem innego punktu widzenia na pojęcie „Twórczość”. Przeciętny człowiek nie zajmujący się na co dzień psychologią, kojarzy ten termin z wielorakimi umiejętnościami artystycznymi, np. ekspresja w malarstwie, taniec, oratorstwo, pisanie i wiele innych podobnych dziedzin.

Tutaj autorzy wprowadzili mnie w trochę inne rejony twórczości, a mianowicie wyjaśniają w ogóle pojecie twórczości, czym jest ta twórczość, jak ją określać, jaka jest różnica między twórczością potencjalną, skrystalizowaną czy wybitną opierając tą wiedzę na bogatej historii badań i prac psychologów nad tym tematem.

Reklama
(5)
Komentarze