Zaloguj
Reklama

Trądzik, nie taki młodzieńczy

Autorzy: Agencja inpulsPR, informacja prasowa
Makijaż
Fot. medforum
Makijaż
(1)

Mimo, że już dawno przestałaś być nastolatką, na Twojej twarzy wciąż pojawiają się trudne do usunięcia wypryski i zmiany skórne? Trądzik często nie mija wraz z okresem dojrzewania i zmagać się z nim mogą nawet osoby powyżej 30 roku życia. Nawracające zmiany skórne to poważny problem dermatologiczny, który wymaga leczenia oraz szczególnej pielęgnacji.

Reklama

Bez lekarza ani rusz

Walka z trądzikiem to często długotrwały proces, dlatego też rozpoczynając kurację nie powinniśmy oczekiwać natychmiastowych rezultatów. Warto za to uzbroić się w cierpliwość, bo nawet zaleczone objawy potrafią nawracać, a cały proces powrotu do zdrowia trwa minimum pół roku. Wizyta w gabinecie dermatologicznym będzie niezbędna, aby ustalić typ zmian trądzikowych, ich przyczynę i stopień nasilenia, które przesądzają o wyborze odpowiedniej terapii.

Leczenie głównie opiera się na przepisaniu środków farmakologicznych, dermatolog może też nadzorować zalecone zabiegi kosmetyczne, doradzić właściwą pielęgnację czy dietę. – W zależności od przebiegu choroby oraz indywidualnej sytuacji pacjenta zazwyczaj stosuje się antybiotykoterapię, retinoidy lub terapię hormonalną – mówi Agnieszka Kujawska – Leczenie może odbywać się miejscowo z pomocą maści i kremów, które normują produkcję łoju, likwidują zaskórniki i zapobiegają stanom zapalnym lub doustnie przyjmowanymi środkami. Oprócz terapii wskazana jest także odpowiednia pielęgnacja, która pomoże oczyścić i nawilżyć skórę.

Tłusta cera ze skłonnością do wyprysków, uciążliwe zaskórniki, stale pojawiające się zapalne grudki, bolesne krostki i ropne torbiele. Jeśli zaobserwowałaś występowanie któregoś z tych objawów na skórze twarzy, pleców lub dekolcie, najprawdopodobniej cierpisz na trądzik pospolity. Nawet, jeśli jesteś już w wieku, w którym powinnaś raczej walczyć z pierwszymi oznakami starzenia, trądzik może pojawić się także u Ciebie. Wbrew powszechnym opiniom zmagają się z nim bowiem nie tylko bardzo młode osoby. Dlatego też jeśli zaobserwujesz u siebie oznaki trądziku, należy podjąć jak najszybciej kurację i rozpocząć odpowiednią pielęgnację, ponieważ pamiątką po niewyleczonych zmianach skórnych będą trudne do usunięcia blizny i przebarwienia.

  

fot. ojoimages

10  przykazań czystej cery

  1. Dbaj o właściwe nawilżenie skóry! Zamiast kosmetyków dla nastolatek szukaj preparatów przeznaczonych dla skóry tłustej osób w Twoim wieku.
  2. Unikaj podrażniania skóry: podczas codziennej pielęgnacji nie stosuj mydła, zamiast wody z kranu wybierz przegotowaną lub mineralną, nie pocieraj twarzy szorstkim ręcznikiem.
  3. Wyeliminuj z diety ostre przyprawy i kakao, ogranicz słodycze i sól.
  4. Pożegnaj się z używkami. Kawa, papierosy, alkohol mogą zaostrzać tylko objawy trądziku.
  5. Ostrożnie korzystaj ze słońca i stosuj kremy z filtrami. Choć opalanie może chwilowo załagodzić objawy trądziku, w dłuższej perspektywie wysusza skórę i powoduje wzmożoną produkcję łoju.
  6. Nie wyciskaj! Aby oczyścić cerę udaj się do profesjonalnego gabinetu kosmetycznego. Samodzielne oczyszczanie może doprowadzić tylko do stanu zapalnego.
  7. Postaraj się ograniczyć stres w Twoim życiu. Znajdź odskocznię od pracy, poświęcaj czas na hobby i wypoczynek, wyjedź na urlop.
  8. Makijaż nie jest zakazany, ale wybieraj sprawdzone kosmetyki, które nie zatykają porów i są delikatne dla skóry.
  9. Wspomagaj domową pielęgnację zabiegami w profesjonalnym gabinecie. Dzięki temu odpowiednio nawilżysz i oczyścisz cerę, jak również wygładzisz blizny i rozjaśnisz przebarwienia.
  10. W przypadku dużych problemów z wypryskami udaj się do dermatologa, aby ustalić ich przyczynę i rozpocząć odpowiednie leczenie.

Piśmiennictwo
Reklama
(1)
Komentarze