Zaloguj
Reklama

Terapia tańcem i jej wpływ na zdrowie

Autorzy: Katarzyna Kurek
Taniec
Fot. ojoimages
Taniec
(5)

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) uznaje aktywność fizyczną jako niezbędny i podstawowy warunek profilaktyki zdrowotnej.

Reklama

Może być ona realizowana w różnych formach. W dzisiejszych czasach bardzo popularny stał się taniec - dzięki niemu człowiek usprawnia swoją motoryczność i koordynację ruchową. Możliwości nauki tańca jest bardzo wiele, wszystko zależy od tego, jaki efekt chcemy osiągnąć i w jakiej formie jesteśmy.

Odkryto, że DMT (Dance Movement Psychotherapy) pomaga w leczeniu wielu schorzeń wśród których wymienia się: zaburzenia odżywiania (bulimia, anoreksja), zaburzenia osobowości, depresję, uzależnienia, ADHD, chorobę Parkinsona, nerwice i stres pourazowy. Najpełniej z terapii tańcem korzystają osoby mające problem z wyrażaniem własnych uczuć i emocji oraz doświadczają niemożności zaufania i bliskości.

Ruch przy łagodnej muzyce pomaga się odprężyć, zredukować napięcie i stres oraz pobudza układ odpornościowy. Jak każda aktywność fizyczna, wspomaga w organizmie wydzielanie endorfin – hormonów szczęścia. Taniec poprawia krążenie krwi, zwiększa wydolność płuc, wzmacnia układ nerwowy i wpływa na równowagę wewnętrzną organizmu. Ćwiczenia przy muzyce uczą panowania nad własnym ciałem oraz wzmacniają słabsze partie ciała.

 

fot. ojoimages

 

Zdaniem psychologów podczas tańca synchronizuje się praca obu półkul mózgowych, co wpływa na poprawę koncentracji, komunikacji i wpływa na szybsze zapamiętywanie informacji. Taniec jest procesem stymulującym aktywność psychiczną oraz fizyczną człowieka. Ruch taneczny pomaga zniwelować uczucie nieśmiałości i rozwija zdolności twórcze człowieka. Ponadto sprzyja integracji z drugim człowiekiem.

Piśmiennictwo
Reklama
(5)
Komentarze