Zaloguj
Reklama

Szał zakupów - czyli jak nie popaść w świąteczne szaleństwo?

Autorzy: Katarzyna Kurek
Promocje na zakupach
Fot. Shutterstock
Promocje na zakupach
(0)

Zakupy przedświąteczne mogą pochłonąć znaczną część naszego wolnego czasu, a wszystko za sprawą magii świąt, która może udzielić się każdemu. Święta to wyjątkowy czas i z pewnością każdy chciałby, aby w domu nie zabrakło ważnych składników na świąteczne potrawy oraz upominków dla bliskich nam osób.

Reklama

Pamiętać należy jednak, aby trochę uodpornić się na interesujące reklamy, gratisy i promocje. Wszystko zależy od nas czy damy się ponieść zakupowemu szałowi. Najlepiej świąteczne zakupy rozpocząć z wyprzedzeniem i odpowiednio je zaplanować. Pomocą służy z pewnością lista zakupowa, którą dobrze sporządzić zanim wybierzemy się do sklepu. Uchroni nas ona przed zakupem niepotrzebnych nam do niczego rzeczy i pomoże zaoszczędzić czas, który poświęcilibyśmy na przypominaniu sobie, co jeszcze należałoby zakupić.

Wcześniej zaplanuj co kupić dla najbliższych!

Upominki dla najbliższych dobrze przemyśleć przed wizytą w sklepie i najlepiej dokładnie określić rzecz, jaką chcielibyśmy podarować najbliższemu. Warto również zorientować się, gdzie dany prezent możemy zakupić, aby uniknąć odwiedzania dużej ilości sklepów i zmęczenia sklepową muzyką oraz tłumami. Kupując pod wpływem chwili nie zapominajmy o zachowaniu paragonu, który pomoże nam w ewentualnym zwrocie towaru lub wymiany na nowy i nieuszkodzony.

Pamiętaj o zabraniu ze sobią paragonu!

Klienci często zapominają w zakupowym szaleństwie o zachowaniu paragonów, a są one podstawą do reklamacji. Robiąc zakupy spożywcze w dużej ilości najlepiej przy kasie kontrolować ceny wybranych przez nas produktów, ponieważ może okazać się, że niektóre z nich były źle metkowane i zapłacimy za nie drożej. Warto również przejrzeć paragon po zakupach, aby sprawdzić czy ilość produktów i ceny się zgadzają, ponieważ w świątecznym zamęcie może dojść do pomyłek. Kupując w dużych galeriach handlowych łatwo wczuć się w świąteczny nastrój. Pamiętajmy, że niezliczone ilości choinek, lampek, chodzące mikołaje, aniołki i w tle świąteczne hity to sposób na „zwabienie” klientów i działanie na ich podświadomość, aby kupowali więcej.

Pamiętaj o racjonalnych zakupach!

Marketingowe chwyty tego typu powodują, że przestajemy myśleć racjonalnie i kupujemy więcej, chętniej oraz jesteśmy mniej odporni na zachęty typu gratisy. Osoby nie lubiące przepłacać mogą porównywać ceny produktów z tymi dostępnymi w różnych sklepach. Czasem można przepłacić za dany produkt nawet dwukrotnie. Najlepiej powstrzymać się przed zaciąganiem na świąteczne zakupu kredytów i pożyczek, ponieważ trudno nam będzie je spłacić, kiedy świąteczny czas przeminie.

fot.panthermedia

Zakupy przez Internet

Coraz więcej osób kupuje prezenty przez Internet. Ten sposób zakupu jest dobry pod tym względem, że nie jesteśmy kuszeni na każdym kroku, sami decydujemy co chcemy kupić i w szybki sposób możemy porównać ceny oraz zaoszczędzić. Jedyny mankament tkwi w tym, że nie możemy obejrzeć danego produktu „na żywo” i trzeba pamiętać, aby dokonać transakcji w odpowiednim czasie tak, aby towar był nam dostarczony na czas. Nic tak nas nie zawstydzi i nie zdenerwuje, jak brak prezentu na święta i dostarczona przesyłka już po nich.

Choć statystyki GUS przewidują, że Polacy w tym roku wydadzą więcej na święta o ok. 5% niż w poprzednim roku, to i tak pozostajemy w tyle za innymi krajami. Wydatki świąteczne przeważnie obciążają domowy budżet, ale można nad tym zapanować, gdy odpowiednio je zaplanujemy. Najgorszy dzień w jakim możemy dokonać zakupów świątecznych jest sama Wigilia. W tym dniu możemy spodziewać się w sklepach wielu zapominalskich.

Najlepiej oszczędzić sobie nerwów, stresu i tego dnia pozostać w domu. Nie pozwólmy, aby święta stały się dla nas tylko czasem zakupów i konsumpcji . Ważny jest również wymiar społeczny tego święta. Pomyślmy o spotkaniach z rodziną, przyjaciółmi i cieszmy się świętami.

Reklama
(0)
Komentarze