Zaloguj
Reklama

Sposób na skuteczne odchudzanie

Autorzy: dr n. hum. Monika Bąk-Sosnowska
Zakład Psychologii SUM, Gabinet Primodium w Katowicach
Odchudzanie
Fot. Panthermedia
Odchudzanie
(5)

Autorka przedstawia czynniki sprzyjające odchudzaniu oraz utrudniające je.

Reklama

Popularne twierdzenie głosi, że wszystko ma swój początek w głowie. Oznacza to, że nasze samopoczucie, wygląd, a nawet zachowanie zależą od sposobu myślenia. Potwierdza to również nauka. Określony sposób myślenia, czyli właściwe podejście ułatwia osiągnięcie sukcesu praktycznie w każdej dziedzinie życia. Dotyczy to porozumiewania się z partnerem, wychowywania dzieci, pracy zawodowej, jak również – odchudzania. Oczywiście najistotniejszą rzeczą w przywróceniu i utrzymaniu prawidłowej masy ciała jest odpowiedni sposób odżywiania się oraz aktywność fizyczna. Jednak aby pożądane zachowania wprowadzić w czyn potrzebne jest określone nastawienie, czyli podejście. Podejście do odchudzania może nie być właściwe z wielu powodów: niedostatecznej albo nieprawdziwej wiedzy, przykrych doświadczeń, negatywnych emocji wynikających np. z uprzedzeń czy pozostawania pod wpływem długotrwałego stresu. Przekonania mają najczęściej formę twierdzeń, które mogą być wypowiadane na głos, obecne jedynie w postaci myśli, albo ukryte w nieuświadamianych obszarach psychiki. Pozytywne przekonania poprawiają samopoczucie, dodają energii, motywują do działania i ukierunkowują je. W ten sposób sprawiają, że odchudzanie ma szansę być skuteczne, to znaczy trwałe oraz korzystne dla zdrowia.

Mam wpływ na to, ile ważę

Od przekonań dotyczących przyczyn danej sytuacji, zależy w dużym stopniu motywacja do działania. Wiele osób z nadwagą skłonnych jest doszukiwać się przyczyn w czynnikach niezależnych od siebie – związanych z genami, hormonami, nieprawidłową przemianą materii czy działaniem stresu. Tym samym przekonanie o wpływie na zmianę własnej masy ciała jest u tych osób bardzo słabe. Skutkuje to poszukiwaniem rozwiązania na zewnątrz – cudownego leku, magicznej formuły, hipnozy lub określonego zabiegu. Tymczasem z badań wynika, że jedynie 5% przypadków otyłości ma swoje źródło w zaburzonym funkcjonowaniu organizmu (np. niedoczynność tarczycy) i wymaga interwencji farmakologicznej. Pozostałe 95% przypadków wynika z niewłaściwego stylu życia i jedynym skutecznym sposobem na zmianę sytuacji jest zmiana dotychczasowych, niekorzystnych nawyków. Jeśli badania lekarskie nie potwierdzają zmian chorobowych w organizmie wywołujących tycie, warto przyjrzeć się swoim przekonaniom na temat przyczyn nadwagi i popracować nad nimi. Przekonania te bowiem w bezpośredni sposób wpływają na zachowania. Chodzi przede wszystkim o powiedzenia, przysłowia czy przekazy rodzinne na temat jedzenia, wyglądu, otyłości. Czy zachęcają do zdrowego stylu życia? Czy przekazują możliwość wpływu człowieka na swoje życie i kierowanie nim? A może promują inne wartości i porządki? Warto racjonalnie i uczciwie określić, w jakim zakresie mamy wpływ na swoje życie i tam dokonać stosownych zmian, a jaki obszar faktycznie pozostaje poza naszym wpływem. Refleksja na ten temat prowadzi często do nieco innych wniosków, niż mogłoby się początkowo wydawać.

fot. shutterstock


Lubię siebie i chcę o siebie dbać

Zdecydowana większość osób, które zamierzają się odchudzać myśli o sobie - a zwłaszcza o własnym wyglądzie - bardzo negatywnie. Kiedy słyszą sugestię, że trzeba zaakceptować siebie, kojarzą to z samo zachwytem i brakiem motywacji do odchudzania. Jednak oprócz skrajnych postaw wobec siebie – nienawiści i samouwielbienia, istnieje jeszcze tzw. złoty środek. Jest nim samoświadomość, czyli znajomość zarówno swoich zalet, jak i cech oraz zachowań, które warto w sobie zmienić. Zanegowanie siebie w ogóle powoduje zniechęcenie i przygnębienie, demotywuje do działania. Racjonalne rozeznanie mocnych i słabszych stron zachęca z kolei do wprowadzania pożądanych zmian i uświadamia zasoby, jakie pozostają do dyspozycji. Konstruktywna postawa wobec siebie i odchudzania przypomina mądrego rodzica, który wychowując dziecko łączy życzliwość, opiekę i nagradzanie z jasno określonymi zasadami i wymaganiami. Pomimo wielkiej miłości nie zgadza się na każdą zachciankę dziecka, dozuje mu w określony sposób obowiązki i przyjemności, mając na uwadze jego dobro i rozwój. Warto przeanalizować przekonania na własny temat i zamienić te negatywne na bardziej wzmacniające. Odchudzanie nie musi przypominać wojny, może być początkiem pięknej podróży w ciekawym towarzystwie – samego siebie.

Piśmiennictwo

Źródło tekstu:

  • Kirk C. (1996). Poskramianie smoka diety. Łódź: Ravi.
    Zubrzycka E. (2001). Schudnąć bez diety. Gdańsk: GWP.
    Bąk-Sosnowska M. (2009). Miejsce psychologa w leczeniu otyłości. Forum Medycyny Rodzinnej, 3 (4), s. 297-303.

Kategorie ICD:


Reklama
(5)
Komentarze