Zaloguj
Reklama

Recenzja książki "Stephen King. Mistrz grozy z perspektywy kina."

Autorzy: Agata Pyka
Sprzedawca strachu
Fot. medforum
Sprzedawca strachu
(5)

Stephen King dzięki swojej twórczości zasłużył na niejeden tytuł- od mistrza prozy i horroru po kulturowy autorytet. Jest pisarzem mającym w artystycznym dorobku tyle tytułów, że chyba każdy miał kontakt z jego dziełami.

Reklama

Temat twórczości Kinga nie raz był podejmowany poza granicami naszego kraju, jednak dopiero od niedawna możemy się szczycić książką Roberta Ziębińskiego „Stephen King. Sprzedawca Strachu” - pierwszą polską lekturą o królu grozy.

Autor książki dokonuje rzeczy niebywałej, tj. tworzy zbiór adaptacji filmowych opartych na powieściach Kinga, uwzględniając dzieła wielkie, okrzyknięte klasykami gatunku („Lśnienie”, „Skazani na Shawshank”, „Carrie”, „Zielona Mila”, „Miasteczko Salem”), a także tzw. „Dollar babies” – krótkometrażowe filmiki realizowane przez różnych twórców zyskujących prawa do tytułów za wspomnianego dolara.

Ziębiński przeprowadza czytelnika przez poszczególne dekady działalności artystycznej pisarza. Pokazuje, jaki wpływ na powstające powieści i pisarski styl autora miały jego osobiste doświadczenia oraz życiowe epizody na przełomie lat. Oprócz informacji bezpośrednio dotyczących filmów, można znaleźć tu wiele ciekawostek z planu filmowego, opisy relacji z reżyserami oraz opowieści o samym Kingu i jego poglądach.

Wielu czytelników z pewnością będzie zachwyconych tak stylową powtórką każdej z ekranizacji. Znajdą się jednak też tacy, którzy będą mieli do Ziębińskiego żal - recenzje, które stworzył na łamach tej książki są bardzo dokładne i doprowadzają akcję do końca. Ponadto autor w sposób nad wyraz subiektywny wyraża swoją opinię na temat każdej przytoczonej pozycji- nierzadko zresztą negatywną.

Nie zmienia to jednak faktu, iż wspomniana lektura w idealny sposób łączy informacje na temat twórczości wielkiego pisarza S. Kinga oraz adaptacje jego dzieł na wielkim ekranie.

„Stephan King. Sprzedawca Strachu” z pewnością powinna zająć czołowe miejsce na półce nie tylko fana Stephena Kinga, lecz również każdej osoby fascynującej się kinematografią. Wspomniana pozycja to wiele interesujących faktów na temat klasyków oraz przełomowych filmów w historii światowego kina, które należałoby znać.

Reklama
(5)
Komentarze