Zaloguj
Reklama

Przykre zapachy - jak sobie z nimi radzić?

Autorzy: Katarzyna Kurek
Źródło: Ocena subiektywnej skuteczności leczenia nadpotliwości kończyn górnych z zastosowaniem różnych metod, Krzysztof Wachal, Wojciech Bućko, Ryszard Staniszewski i inni, Postępy Dermatologii i Alergologii XXVI; 2009/6
Spacer w lesie
Fot. ojoimages
Spacer w lesie
(0)

Objaw nadpotliwości, którego etiologia nie została dokładnie poznana, u wielu osób powoduje zauważalny defekt kosmetyczny, szczególnie wówczas, gdy występuje w obrębię kończyn górnych –dłoni i pach, a także stóp.

Reklama

Dolegliwość ta może powodować różne zaburzenia emocjonalne, a także znacznie utrudniać życie zawodowe i osobiste. Skłonność do nadpotliwości może mieć uwarunkowania genetyczne (nadpotliwość pierwotna) lub może towarzyszyć innych chorobom np. nadczynności tarczycy, cukrzycy, akromegalii i zaburzeniom psychosomatycznym.

Najczęściej czynnikiem pobudzającym jest stres, choć wydzielanie może pojawiać się także w wyniku innych bodźców albo bez konkretnej przyczyny. Nadpotliwość można leczyć objawowo poprzez stosowanie przykładowo w obrębie kończyn górnych antyperspirantów zawierających duże ilości chlorku glinu, zabiegów jonoforezy lub leczenia operacyjnego.

Jonoforeza jest zabiegiem znanym, prostym, stosowanym w celach leczniczych już od lat 60.XX w., polegającym na wprowadzeniu do organizmu za pomocą prądu różnych związków leczniczych. Jonoforezę wykorzystuje się (oprócz leczenia nadpotliwości) w rehabilitacji, w leczeniu grzybic oraz stanów zapalnych wywołanych infekcją bakteryjną. Nie stwierdzono jakichkolwiek działań niepożądanych tego sposobu leczenia.
Jedyną wadą jest to, że rezultaty nie utrzymują się zbyt długo. W celu przedłużenia dobrego efektu są potrzebne cykliczne zabiegi, powtarzane regularnie w stałych 2-3 dniowych odstępach.
 

fot. ojoimages

 

Innym sposobem walki z nadpotliwością zaawansowaną jest zabieg sympatektomii piersiowej, który stosuje się od 60 lat w nadpotliwości kończyn górnych i należy obecnie do jednej z uznanych metod leczenia. W 98% zabieg wykonuje się z zastosowaniem techniki wideotorakoskopowej i polega on na odnerwieniu w obrębie piersiowego odcinka pnia współczulnego. Metoda ta przynosi dobre rezultaty w redukcji ilości wydzielanego potu gównie w obrębie kończyn górnych. Mimo dobrych efektów jedyną wadą może być możliwość powikłań związanych z leczeniem operacyjnym.

Dieta osób chorujących na nadpotliwość również ma znaczenie w codziennym życiu, ponieważ spożywanie gorących i pikantnych potraw może wzmagać pocenie.
Dlaczego? Organizm reguluje w ten sposób temperaturę. Można również wypróbować napary z szałwii. Zmiany w diecie z pewnością mogą pomóc w ograniczeniu dolegliwości.

Mimo różnorodności metod, nadal nie ma takiej, która mogłaby skutecznie, w prosty, tani sposób pomóc pacjentom na długi czas i pozbyć się problemów z przykrym zapachem na całe życie. Najważniejsze to pogodzić się z chorobą i umieć odpowiednio zadbać o własne ciało, aby czuć się komfortowo ze samym sobą i w towarzystwie innych osób.

Piśmiennictwo

Kategorie ICD:


Reklama
(0)
Komentarze