Zaloguj
Reklama

Podsumowanie II edycji Festiwalu Podróżniczego “Okno na Świat” w Bytomiu

Autorzy: Wiktoria Pilarz
Troska o Ziemię
Fot. Panthermedia
Troska o Ziemię
(5)

II Festiwal Podróżniczy „Okno na Świat”, który odbył się w dniach 2-4 kwietnia w Bytomskim Centrum Kultury potwierdza słowa Hansa Christiana Andersena: Podróżować to żyć. Wspaniałe prelekcje przenosiły publiczność w różne części świata, a tym samym zachęcały do zrobienia pierwszego kroku, aby wyruszyć z bezpiecznej przystani, którą jest dom rodzinny i przeżyć niejedną przygodę.

Reklama

W pierwszy dzień mieliśmy okazję przenieść się z Małgorzatą Łozicką w świat zupełnie innej kultury, czyli do Izraela i Palestyny. Następnie Katarzyna Piechowicz opowiadała nam o życiu w Ghanie. Wielkim zainteresowaniem cieszyło się wystąpienie Mieczysława Bieńka „Hajera”, który porwał publiczność swoją szczerą opowieścią o podróży do Dalajlamy. Film „W drodze” przedstawiał chwile zwątpienia, przeplatane radością, ale przede wszystkim prelegent udowodnił, że warto wyruszyć w świat.

od lewej: Przemysław Siemieniec, Mieczysław Bieniek, Katarzyna Irzeńska

fot. Wiktoria Pilarz

 

Drugi dzień rozpoczął się prezentacją o Uzbekistanie i Kirgistanie, którą przedstawili: Łukasz Waga oraz Agnieszka Tenerowicz - Waga. Publiczność podążała razem z nimi Jedwabnym Szlakiem poznając tajemnicze zakątki. Kolejnym gościem był Krzysztof Mrozowski, który opowiadał o kanionie Rio Colca. Fascynująca opowieść o udanej próbie zdobycia najgłębszego kanionu na Ziemi była dowodem, iż upór i pasja to gwarancja sukcesu.

 

Grzegorz Gawlik

fot. Katarzyna Irzeńska

 

Natomiast Ania i Marcin Nowakowie „Wędrowne Motyle” z „GdzieWyjechać.pl” przeprowadzili warsztaty na temat taniego podróżowania. Dzięki nim poznaliśmy kilka trików, aby koszty podróży były niższe. Opowieść Grzegorza Gawlika o Azji i Australii była dowodem, iż samotne podróże są ciekawe i nie należy się ich obawiać. Prezentując nagrane przez siebie filmy rozbawił publiczność i udowodnił, iż w podróży ważne jest pozytywne myślenie i poczucie humoru.

Ostatni dzień rozpoczął się od prezentacji Elżbiety Białosowskiej „Lady in Red” i Pawła Brodziaka, którzy opowiedzieli jak przejechali autostopem przez Europę. Dotarli do Maroka i na Saharę poznając kulturę i tradycję tamtejszego regionu.

Krzysztof Mrozowski

fot. Katarzyna Irzeńska

 

Niezwykłą historię opowiedzieli przedstawiciele Niniwa Team, którzy zorganizowali 2,5-miesięczną wyprawę rowerową „Polska-Syberia 2013”.

Celem 24-osobowej ekipy było dotarcie do wsi Wierszyna na Syberii. Pokonali prawie 8500 km na rowerach, jadąc 172 km dziennie, a nawet pewnego dnia aż 316 km. Można rzec, że to szaleństwo, ale była to przemyślana i opracowana szczegółowo wyprawa, która wymagała przygotowania fizycznego i psychicznego każdego uczestnika. Wspierali się nawzajem i udowodnili, że można przekraczać swoje fizyczne i psychiczne granice, które tak naprawdę są tylko w ludzkim umyśle.

 

Katarzyna Piechowicz

fot. Wiktoria Pilarz

Ostatnią prezentacją była autostopowa podróż przez Azję, której podjęła się Oktawia Kromer i pokazała, że taki rodzaj podróżowania to świetny sposób na zwiedzanie oraz poznanie ciekawych ludzi.

 

W czasie przerwy

fot. Grzegorz Gawlik

 

Należy również wspomnieć, iż przez 3 dni imprezy publiczność w przerwach między prezentacjami uczestniczyła w licznych konkursach z ciekawymi nagrodami oraz podziwiała występy artystyczne. Studenckie Koło Naukowe Sojuz zachwyciło repertuarem piosenek rosyjskich, także Klaudia Rżysko wraz beatboxerem Domixem oraz Katarzyna Szołtysik z pokazem Zumby zrobili wrażenie. Męska część publiczności oczarowana została pokazem tańca brzucha w wykonaniu Niyaf Bellydance i orientalnego tańca Saathi Dance & Events. Warto dodać, iż każdego dnia była prowadzona zbiórka na rzecz osób niepełnosprawnych - Wspólnoty Burych Misiów. Udało się zebrać kwotę 841,60 zł, która przeznaczona zostanie na ich wyjazd wakacyjny.

 

Wspólnota Burego Miasia

fot. Grzegorz Gawlik

 

Świetnym podsumowaniem tegorocznego Festiwalu Podróżniczego są słowa Marka Twaina:

Za 20 lat bardziej będziesz żałował tego czego nie zrobiłeś. Więc odwiąż liny, opuść bezpieczną przystań, złap w żagle pomyślne wiatry. Podróżuj. Śnij. Odkrywaj.

Festiwal udowodnił, iż podróżowanie dostarcza niezwykłych przeżyć. Daje wiele satysfakcji i siły do działania. Pamiętajmy, że każdy z nas może wyruszyć w podróż – trzeba tylko chcieć.

Honorowym patronatem festiwal objął Prezydent Miasta Bytomia. Podczas festiwalu uczestnicy wygrali wiele atrakcyjnych nagród ufundowanych przez firmy: Jack Wolfskin, Axis, Pajak, Lotaro, HiMountain,  Bezdroża, Zysk i S-ka, Galaktyka, SQN, Lambook, Matras, herbaciarnia „Herbata”, Kopalnia Srebra z Tarnowskich Gór.  

Patroni medialni: TVP Katowice, Sfera TV, Poznaj Świat, Życie Bytomskie, Radio eM, Radio Piekary, Interia 360°, Travelbit.pl, Imprezy-dla-podroznikow.pl, Stolarzowice Info, Rynek 7, B*Anita, Trampki Travel, Klub Szalonego Podróżnika, PilociWycieczek.pl, Silesia Fun, Fozik.pl, GrzegorzGawlik.pl, kirzenska.wordpress.com

Informowali o festiwalu: Magazyn Turystyki Górskiej „n.p.m.”, Onet Podróże, Event portal, National Geographic Traveler, Radio Katowice, Antyradio, Ultramaryna, Nasze Miasto.

Pozostali partnerzy festiwalu: Expres Okna, PTTK, Śląska Organizacja Turystyczna, MCiT Piekary Śląskie, Namaste, Katarzyna Szołtysik, Saathi Dance & Events, Sojuz, Niyaf Bellydance, Klaudia Rżysko i Domix, Wspólnota Burego Misia, Hospoda, Bytomskie Stowarzyszenie Rowerowe, Biuro Promocji Bytomia.

Organizatorzy: Stowarzyszenie „Okno na Świat” oraz Bytomskie Centrum Kultury.

Reklama
(5)
Komentarze