Zaloguj
Reklama

Naturalne witaminy - czyli dlaczego warto jeść owoce?

Autorzy: Sławosz Marcisz
Cytrusy
Fot. shutterstock
Cytrusy
(4)

Czas wiosny i lata szczególnie sprzyja dojrzewaniu owoców. Po coraz niższej cenie będziemy mogli kupić świeże produkty, które są niezbędne dla naszego organizmu. W końcu nie tylko doskonale smakują, ale orzeźwiają, zaspokajają głód i dostarczają witamin w najlepszej, naturalnej formie.

Reklama

Negatywne wolne rodniki

Palenie papierosów, prowadzenie stresującego życia połączonego jednocześnie z dużą aktywnością fizyczną czy złe odżywianie to tylko niektóre z czynników, które w naszym organizmie przyczyniają się do powstawania chorób. Zawarte w owocach antyoksydanty (karoten, ksantofil, witaminy itp.) neutralizują wolne rodniki, przyczyniając się do ochrony naszego organizmu (m. in. zmniejszą ryzyko chorób układu krążenia, niektórych nowotworów czy cukrzycy). O ile więc nie uda nam się wyeliminować wszystkich czynników, o tyle mamy wpływ na sposób naszego życia i odżywiania.

Pół kilograma

Według dietetyków w ciągu dnia dwukrotnie powinniśmy sięgnąć po porcję owoców. Jest to jedna z najważniejszych zasad zdrowego odżywiania. Codzienna dieta powinna zawierać około pół kilograma owoców, stanowiąc uzupełnienie każdego posiłku. Dzięki zawartej w nich glukozie oraz fruktozie dostarczają więcej energii niż poranna kawa. Mogą też stanowić doskonałą przekąskę w pracy oraz wyśmienity zamiennik słodyczy (mają mniej kalorii, a jednocześnie przyspieszają metabolizm).

Wyprawa do sadu

Nie trzeba poszukiwać egzotycznych owoców – wystarczy wybrać się nawet na działkę. Na Łatwo dostępne jabłka zawierają witaminy C (która m. in. ułatwia gojenie się ran i złamań czy hamuje rozwój zaćmy), P (zmniejszającą przepuszczalność naczyń krwionośnych) oraz witaminy B (przyczyniającą się m. in. do prawidłowego funkcjonowania dróg oddechowych i wykazującą działanie uśmierzające ból).

Zawiera również fosfor i potas. Bogate w składniki jabłko przyczynia się więc do ochrony układu krwionośnego, wzmacnia zęby, włosy i paznokcie. Podobny skład mają również śliwki, które regulują trawienie oraz zapobiegają zaparciom. Wspomagają także układ nerwowy.

Leśna gimnastyka

Oczywiście nie chodzi o przysiady, ale o sięgnięcie na przykład po jagody. Bogate m. in. w żelazo, wapń i fosfor, a także w witaminy A (odpowiedzialną za prawidłowy stan skóry), B czy C wzmacniają naczynia krwionośne, chronią wzrok i regulują trawienie. Wysuszone potrafią hamować biegunki.

Niedaleko jagód odnajdziemy również bogate w witaminy B i C maliny. Zawierają one również cynk, żelazo i potas, łagodząc tym samym objawy reumatyzmu, reguluj trawienie, mogą działać przeczyszczająco. Stanowią też doskonały środek przeciwgorączkowy i przeciwkaszlowy.

Inne owoce

Sezon na truskawki to możliwość dostarczenia do organizmu witamin A, B i C, fosforu, wapnia, magnezu czy żelaza. Owoce te są polecane osobom cierpiącym na reumatyzm oraz chorym na nerki i wątrobę. Magnez, żelazo oraz witaminy C czy E dostarczą również do naszego organizmu banany. Stanowią one doskonałe źródło cukrów potrzebnych do prawidłowej pracy mózgu (poprawiając jednocześnie nastrój, pamięć oraz koncentrację).

Wiśnie, brzoskwinie...

Nie sposób wymienić zalet i bogactwa witaminowego wszystkich owoców. Bogate w fosfor, żelazo, potas i witaminy wpływają na nasz organizm oczyszczając go, mobilizując do dalszej pracy i wzmacniając funkcje obronne. Pozwalają również dłużej zachować młodość m. in. dzięki witaminie E. Ponadto są niskokaloryczne a jednocześnie bardzo sycące, co doskonale chroni przed nadwagą.

fot. panthermedia

Najlepsze świeże

Warto pamiętać, że aby działanie wszystkich substancji było jak najbardziej skuteczne, powinniśmy jeść owoce świeże. Jeśli schowamy je w lodówce, poddamy duszeniu czy ugotujemy, stracą wiele cennych składników. Niezależnie jednak od wszystkiego warto postawić na owoce i – wpisując je do swojego menu – przyczynić się do wzbogacenia naszego organizmu.

Piśmiennictwo

Źródło tekstu:

  • Fozik.pl, zdjęcia: ojoimages

Adres www źródła:

Kategorie ICD:

Kategorie ATC:


Reklama
(4)
Komentarze