Zaloguj
Reklama

Kiedy fora internetowe kłamią?

Autorzy: Dr Sławomir Murawiec, Centrum Zdrowia Psychicznego IPiN w Warszawie
Odnaleźć drogę
Fot. medforum
Odnaleźć drogę
(3)

W dzisiejszych czasach bardzo wiele osób poszukuje informacji w Internecie. I nie ma w tym niczego złego. Internet może być szybkim sposobem na uzyskanie wielu cennych informacji. Trzeba jednak pamiętać o tym, że nie wszystkie informacje zamieszczone w Internecie są prawdziwe i wiarygodne. Często dotyczy to zwłaszcza dyskusji na forach internetowych, które zawierają niekiedy informacje całkowicie odbiegające od rzeczywistości.

Reklama

Czytając wpisy na forum w Internecie trzeba pamiętać, że:

  • informacje te nie są sprawdzane i weryfikowane. Jeśli w tej chwili napisałbym, że po leku X jeden z moich znajomych zamienił się w rakietę i poleciał na Marsa, a drugi całkiem zzieleniał, to takie informacje całymi latami byłyby umieszczone na forum internetowym i osoby poszukujące informacji na temat leku X mogłyby je czytać mimo, iż są to informacje całkiem nieprawdziwe i wymyślone.
  • informacje są częściej zamieszczane przez osoby, które mają więcej czasu i śledzą dyskusje internetowe. Są to czasami osoby u których leczenie nie przyniosło dobrych rezultatów lub które się nie leczą. W związku z tym mogą wpisywać więcej informacji o negatywnym charakterze. Jeśli u kogoś leczenie przyniosło dobre rezultaty, to często raczej pracuje i zajmuje się codziennymi obowiązkami niż pisze na forum w Internecie, bo nie ma na to czasu. Dlatego można obserwować przewagę informacji krytycznych, negatywnych, które robią wrażenie jakby większość działań psychiatrów i efekty leków były niedobre a tak nie jest.
  • w dyskusjach internetowych dużo jest informacji na temat „cudownych” sposobów terapii, które kogoś uleczyły, kto poprzednio był nieskutecznie leczony. Do takich informacji także należy podchodzić z bardzo dużą ostrożnością i nieufnością. Nadzieja na to, że pojawi się „cudowna terapia” lub „cudowny terapeuta” może być bardzo silna w osobach chorych i ich rodzinach i bywają tacy ludzie, którzy starają się to wykorzystać dla swoich własnych celów.
  • na forach pojawia się bardzo dużo wypowiedzi „antypsychiatrycznych”. Osoby prowadzące portale poświęcone psychiatrii i schizofrenii zazwyczaj nie cenzurują i nie usuwają takich wypowiedzi, ponieważ żyjemy w świecie swobodnego przepływu informacji. Jednak nawet jeśli informacje te nie są usuwane, to należy ocenić je jako oparte na złej woli ich twórców i ideologii nasyconej negatywnymi uczuciami. Nie chodzi przecież o to aby walczyć z psychiatrami lub psychologami, lecz o wspólną dyskusję, jakie postępowanie jest najkorzystniejsze dla osób chorych i ich rodzin.
  •  

Podsumowując – warto po przeczytaniu jakiekolwiek informacji w Internecie sprawdzić ją w innych źródłach i zawsze mieć swój własny pogląd, oparty na zdrowym rozsądku, doświadczeniu i rozmowach z innymi ludźmi. Internet nie zawsze jest wiarygodny.

 

Artykuł pochodzi z 4 numeru czasopisma Odnaleźć drogę (kliknij aby pobrać PDF)

Piśmiennictwo
Reklama
(3)
Komentarze