Zaloguj
Reklama

Farmakologiczne metody leczenia trądziku

Trądzik młodzieńczy
Fot. Panthermedia
Trądzik młodzieńczy
(0)

Trądzik występuje nie tylko u młodzieży – niejednokrotnie jest również zmorą dorosłych, którzy się z nim zmagają. Niestety zdarza się, że stosowanie kosmetyków przeznaczonych dla skóry trądzikowej wcale nie polepsza stanu skóry. Wtedy czas sięgnąć po produkty lecznicze przepisywane przez lekarza.

Reklama

Trądzik zaliczany jest do najczęściej występujących chorób skóry, które wywoływane są przez bakterie Acnes, których miejscem bytowania jest skóra. Rodzaj bakterii wpływa na występowanie różnych odmian trądziku, a tym samym na różne metody leczenia.

Trądzik trądzikowi nierówny

Istnieje szerokie spektrum różnych odmian trądziku – wśród najczęściej występujących wyróżnia się trądzik chlorowy, młodzieńczy i różowaty. Trądzik młodzieńczy związany jest przede wszystkim z burzą hormonalną, jaka ma miejsce w okresie dojrzewania. Dodatkowo nieprawidłowo zbilansowana dieta i nieprawidłowa higiena mogą przyczynić się do pogłębienia problemu. Trądzik różowaty wielokrotnie mylony jest z trądzikiem młodzieńczym, jednak ta przypadłość występuje wyłącznie u dorosłych. Jej głównymi objawami są zaczerwienienia na twarzy, pajączki i pojawiająca się „drobna kaszka” na skórze. Wśród przyczyn występowania tej odmiany trądziku wyróżnia się zaburzenia gospodarki hormonalnej, ale również zakażenie drożdżami, zakażenie wirusem opryszczki, a także alergię na pyłki chwastów, pierze, pleśnie czy pyłki drzew. Trądzik chlorowy występuje jako skutek nadmiernej ekspozycji skóry na działanie chloru i chloropochodnych. Skutkiem nadmiernego oddziaływania tych związków, jest problem z namnażaniem się komórek keratynocytów, czyli komórek naskórka, grubienie mieszków włosowych i problemu z zaburzeniami pracy gruczołów łojowych.

fot. panthermedia

Leczenie farmakologiczne trądziku

Leczenie farmakologiczne trądziku włączane jest w sytuacji, gdy ciężko zapanować na rozwojem choroby lub gdy leczenie miejscowe jest nieskuteczne. Wśród najczęściej stosowanych preparatów o działaniu miejscowym zalicza się antybiotyki, nadtlenek benzoilu, kwas azelainowy i pochodne witaminy A. Wśród antybiotyków, które stosowane są do leczenia trądziku, wymienia się przede wszystkim antybiotyki z grupy makrolidów, np. erytromycynę czy klindamycynę, które działają przeciwbakteryjnie. Stosowany nadtlenek benzoilu charakteryzuje się slinym działaniem przeciwbakteryjnym, a dodatkowo udowodniono jego działanie keratolityczne, dzięki czemu redukuje zaskórniaki. Potwierdzone jest również jego działanie przeciwzapalne. Produkty lecznicze zawierające nadtlenek benzoilu stosowane są jako leki pierwszego rzutu w leczeniu łagodnych i umiarkowanych postaci trądziku. Kwas azelainowy stosowany jest dopiero od końca lat 90. XX wieku. Wykazuje silne działanie przeciwbakteryjne, przeciwzapalne, lekko złuszczające. Znajduje zastosowanie w leczeniu łagodnych i średnio nasilonych postaci trądziku. Co ważne, przy długotrwałym stosowaniu związek wykazuje tendencję do hamowania rozwoju blizn. Pochodne witaminy A, czyli retinoidy, stanowią dużą grupę produktów leczniczych, które hamują tworzenie mikrozaskórników, zmniejszają stan zapalny oraz normalizują procesy złuszczania mieszków włosowych. Antybiotyki, takie jak tetracyklina, erytromycyna, kotrimoksazol i klindamycyna wykazują działanie przeciwbakteryjne i przeciwzapalne. Tetracyklina działa również przeciwłojotokowo, co odgrywa istotną rolę w polepszeniu kondycji skóry. Antybiotykoterapia doustna stosowana jest przez okres 6 do 7 miesięcy, zaś jej skuteczność oceniania jest na nawet 90%. Leczenie hormonalne również odgrywa istotną rolę w leczeniu trądziku, zwłaszcza u osób, u których z różnych przyczyn nie można stosować retinoidów. Leczenie hormonalne trwa około 6-12 miesięcy, zaś poprawa kondycji skóry widoczna jest po około 6 tygodniach od rozpoczęcia leczenia. Do leków hormonalnych, które stosuje się najczęściej w leczeniu, zalicza się spironolakton, octan cyproteronu z etinyloestradiolem. Leczenie hormonalne często jest wspierane przez doustne podawanie izotretioniny, co zwiększa skuteczność leczenia. Izotretionina zmniejsza wydzielanie łoju, wykazuje działanie przeciwzaskórnikowe. Niestety działanie teratogenne izotretioniny wyklucza stosowanie jej przez kobiety, które planują powiększyć rodzinę.

Istotną rolę w leczeniu trądziku odgrywa nie tylko znalezienie dobrego lekarza, ale przede wszystkim samozaparcie. Terapie stosowane w leczeniu trądziku, aby zaczęły być skuteczne, muszą być przyjmowane przez dłuższy okres czasu – warto więc uzbroić się w cierpliwość i … czekać na efekty leczenia.

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze