Cellulit – warto wiedzieć jak z nim walczyć

Cellulit jest defektem estetycznym występującym prawie wyłącznie u kobiet (problem dotyczy ok. 90% kobiet i ok. 1% mężczyzn). Powszechnie nazywany jest skórką pomarańczową, ze względu na objawy widoczne na skórze - zagłębienia, grudki i guzki.
Cellulit a cellulitis
Należy podkreślić, że cellulitu nie można mylić z cellulitisem - zapaleniem tkanki łącznej spowodowanym infekcją gronkowcem złocistym lub paciorkowcem beta-hemolizującym, wymagającym leczenia ogólnego antybiotykami. Cellulit może występować nawet u bardzo szczupłych kobiet, nie ma związku z nadwagą i otyłością. Zwykle występuje na brzuchu, pośladkach, udach, podudziach i ramionach.
Powstawanie cellulitu
Pierwsze objawy cellulitu mogą pojawić się w okresie zmian hormonalnych zachodzących w organizmie: w czasie pokwitania, ciąży czy menopauzy. Duże znaczenie mają relacje między stężeniem estrogenu i progesteronu.
Do powstawania cellulitu mogą przyczynić się również:
- antykoncepcja hormonalna i hormonalna terapia zastępcza (estrogeny zwiększają przepuszczalność naczyń krwionośnych),
- siedzący i stojący tryb życia, noszenie obcisłych ubrań (prowadzą do zaburzeń krążenia i zastoju płynów w tkankach),
- predyspozycje genetyczne,
- dieta bogata w produkty wysokoprzetworzone,
- mała aktywność fizyczna.
W procesie powstawania cellulitu najpierw dochodzi do zaburzenia mikrokrążenia, nadmiernej przepuszczalności naczyń krwionośnych i powstawania obrzęku w tkankach. Obrzęk ten wywiera ucisk na adipocyty - komórki tkanki tłuszczowej, co powoduje ich nieprawidłowe funkcjonowanie i rozrost. Dodatkowo w tkankach objętych cellulitem dochodzi do przemian beztlenowych glukozy, a tym samym wzrostu ilości kwasu mlekowego, co skutkuje nadmierną syntezą kolagenu i prowadzi do powstawania zwłóknień w skórze i tkance podskórnej.
fot. ojoimages
Cellulit możemy klasyfikować według stopnia zaawansowania:
I- po ujęciu skóry w fałd widoczne jest nieznaczne pobruzdowanie, wynika ono z zastoju krwi i limfy.
II - po ujęciu skóry w fałd pojawiają się zagłębienia, skóra jest obrzęknięta bardziej niż w stadium I, pojawiają się zaburzenia w tkance tłuszczowej - dochodzi do rozrostu komórek i wzrasta synteza włókien kolagenowych.
III - pojawiają się skupiska adipocytów otoczone włóknami kolagenowymi- drobne grudki i mocny obrzęk. Cellulit widoczny jest już w pozycji stojącej i przy napinaniu mięśni.
IV - pojawiają się guzki - powiększone zraziki tłuszczowe z dużymi zwłóknieniami i silny obrzęk. Cellulit widoczny jest nawet w pozycji leżącej, a przy nacisku może powodować dolegliwości bólowe.