Zaloguj
Reklama

5 kroków do pełnego relaksu

Autorzy: Human Signs
Sen
Fot. medforum
Sen
(0)

Regeneracja ciała i umysłu jest niezbędna dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. Każdego dnia powinniśmy poświęcić na nią przynajmniej kilka minut. Wprowadzając wieczorną rutynę skutecznie oderwiesz myśli od codziennych problemów i obowiązków. W tekście znajdziesz porady jak osiągnąć pełnię relaksu w 5 krokach.

Reklama

Współczesne życie pełne jest stresu, natłoku obowiązków. Chcąc sprostać postawionym celom wiele czynności wykonujemy w biegu. W tym zawrotnym tempie ciężko jest znaleźć chwilę na odpoczynek. To błąd. Zarówno nasze ciało, jak i dusza potrzebują regeneracji. Niepokój i codzienne zmartwienia wpływają na układ nerwowy, który sprawia, że przyspiesza tętno oraz podnosi się ciśnienie krwi. Organizm jest stale pobudzony, co w konsekwencji prowadzi do pogorszenia jakości snu. Znajdźw swoim planie dnia czas na przerwę i złapanie dystansu. Wystarczy kilka minut dziennie, aby odczuć pozytywne zmiany w swoim samopoczuciu.

Jak osiągnąć stan relaksu?

Istnieje wiele sposobów osiągania stanu pełnego odprężenia. Jedni oddają się lekturze książki, inni wykonują różnego rodzaju ćwiczenia. Wewnętrzny spokój, można także osiągnąć, wprowadzając wieczorny, codzienny rytuał. Może on być jednym ze sposobów na wyciszenie po intensywnym dniu. Chwila relaksu przed pójściem spać zapewni wspaniały nocny wypoczynek, zmniejszy ryzyko zawałów serca i pomoże zapobiegać depresji. Oto 5 kroków, które warto wprowadzić do swojej wieczornej rutyny:

Krok 1. Zadbaj o odpowiedni nastrój

Wieczorny rytuał rozpocznij od stworzenia relaksującego środowiska. Odłóż telefon, wyłącz laptopi telewizor. Media społecznościowe, e-maile i światło z urządzeń elektronicznych utrzymują mózg w gotowości. Przyciemnij oświetlenie w pokojach, zapal aromatyczne świece zapachowe i włącz kojącą muzykę. Delikatny błysk oraz dźwięki natury – śpiew ptaków, szum fal, spokojny powiew wiatru – pomogą się odprężyć. Możesz także posłuchać utworu „Weightless” Marconi Union, którego melodia i niskie tempo pomagają zniwelować stres, uczucie niepokoju oraz sprzyjają relaksowi.

Krok 2.  Rozgrzej się

Kojąca, ciepła kąpiel jest jednym z najlepszych sposobów na uspokojenie się przed snem. Do wody możesz dodać olejki eteryczne, które pomogą się odprężyć. Sól, a nawet musujące kule wspomagają detoksykację organizmu.

Krok 3. Domowe SPA

Pielęgnacja ciała w oparciu o naturalne składniki wspaniale koi nerwy i sprawia ogromną przyjemność. Dodatkowo pory skórne otwierają się, co ułatwia wchłanianie wielu dobroczynnych substancji. To moment, w którym, warto zastosować samodzielnie wykonany peeling. W tym celu przygotuj szklankę soli z Morza Martwego, olej z awokado, olej rycynowy oraz dowolny olejek eteryczny. Dokładnie wymieszane składniki nakładaj od stóp w górę, okrężnymi ruchami. Na koniec zaaplikuj balsam lub mleczko do ciała.

Krok 4. Wycisz umysł 

Najskuteczniejszym sposobem na uspokojenie gonitwy myśli jest skierowanie ich na inne tory. Warto zapisywać problemy z danego dnia w dzienniku. W ten sposób oczyścisz umysł, zmniejszysz poziom stresu i poprawisz jakość snu. Dobrym rozwiązaniem pomagającym przerwać ciąg codziennych trwóg jest również medytacja. Usiądź lub połóż się wygodnie, rozluźnij się i skieruj swoją uwagę na oddech. Świadomie wdychaj i wydychaj powietrze. Otwórz swoje zmysły - posłuchaj dochodzących do Ciebie dźwięków i poczuj unoszące się w powietrzu zapachy. W ten sposób rozładujesz napięcia i wprawisz się w błogi nastrój.

Krok 5. Prywatne sanktuarium

Istnieje wiele sposobów na relaks i sen, ale zdecydowanie najważniejszym jest uczynienie swojej sypialni miejscem emanującym relaksującą atmosferą. Upewnij się więc, że jej ściany pomalowane są w spokojnych kolorach, zasłony zaś skutecznie zaciemniają wpadające światło, a dźwięki dochodzące
z zewnątrz są wyciszone. Materac i poduszka, na których śpisz, powinny być wygodne, zaś kołdra ma za zadanie zapewnić prawidłową regulację temperatury ciała.

Znajdź trochę czasu pod koniec pracowitego dnia na skuteczne wyciszenie ciała i umysłu. Wprowadzając codzienny wieczorny rytuał, zrobisz krok w kierunku głębokiego relaksu i lepszego samopoczucia.

Piśmiennictwo

Informacja prasowa

Źródło tekstu:

  • Liz Cooper, "A Study Investigating the Relaxation Effects of the Music Track Weightless by Marconi Union in consultation with Lyz Cooper", www.britishacademyofsoundtherapy.com

Reklama
(0)
Komentarze