Zaloguj
Reklama

Domowe sposoby na jęczmień oka

Domowe sposoby na jęczmień oka
Fot. ojoimages
(5)

Jęczmieniem nazywamy grudkowy ropień jednego lub kilku gruczołów. Przypomina swym wyglądem ziarno zboża, ponieważ jest małe, owalne i twarde, przez zalegającą w nim ropę.

Reklama

Jego pojawieniu się towarzyszy najczęściej ból, obrzęk i zaczerwienienie. Może także wystapić łzawienie, a nawet światłowstręt.

Do jego powstania przyczynia się:

 • niedokładne zmywanie makijażu
 • źle dobrane kosmetyki
 • przebywanie w zadymionym pomieszczeniu
 • pocieranie brudnymi rękami oczu

Najlepszym sposobem na pozbycie się dokuczliwego jęczmienia jest wizyta u lekarza. Jednak co zrobić, kiedy nie mamy takiej możliwości? W takiej sytuacji najlepiej sięgnąć po sprawdzone domowe sposoby.

 1. Pocieranie złotą obrączką - rozgrzaną, zdezynfekowaną obrączkę należy przyłożyć w miejsce pojawienia się jęczmienia i delikatnie pocierać.
 2. Okłady z naparu z ziela świetlika lub świeżej pietruszki zmniejszą ból oraz obrzęk.
 3. Okład z zielonej herbaty.
 4. Kompres z kwiatów nagietka, rumianku, liści malin.
 5. Picie naparu z mniszka lekarskiego. Zalecane 2 razy dziennie. Pomaga usunąć bakterie z organizmu, które wywołują jęczmień.
 6. Ciepły okład z jajka - ugotowane, nieobrane jajko należy owinąć chusteczką i przyłożyć do powieki.
 7. Pocieranie plasterkiem czosnku, który również ma właściwości bakteriobójcze. Jednak przy tej metodzie trzeba szczególnie uważać, ponieważ nieodpowiednio stosowana może wywołać silny ból i pieczenie.

fot. pantherstock

Domowe metody głównie skupiają się na usunięciu z organizmu bakterii wywołujących ropień, czyli bakterii gronkowca. Na pewno nie wyleczą go od razu, jednak z pewnością przyniosą ukojenie oraz zmniejszą obrzęk.
Są one polecane dla jęczmienia występującego zewnętrznie, ponieważ w przypadku wewnętrznego niezwłocznie należy udać się na konsultację lekarską.
 

Reklama
(5)
Komentarze