Dziecko
Czy żółty język u dziecka jest objawem do niepokoju?
Biały, żółty, zielonkawy a nawet…czarny. Mowa o nalocie na języku. Okazuje się, że nalot może świadczyć nie tylko o nie wystarczającej higienie jamy ustnej, ale również o toczącej się poważnej infekcji. Narastanie nalotu, nazywane jest w literaturze fachowej „obłożonym językiem”.Wiele schorzeń, może dawać o sobie znać właśnie poprzez wysyłanie "sygnałów" w postaci nalotu na języku. Poniżej, przekrój przez najczęściej występujące osady na języku,w zależności od barwy jaką przybiera osad.
Zatkanie kanalika łzowego - objawy, diagnoza, leczenie
Niedrożność kanalika łzowego zaliczana jest do dolegliwości, które dość często występują u niemowląt. Dzieje się tak na skutek nieprawidłowego wykształcenia przewodu nosowo-łzowego w życiu płodowym, który po narodzinach dziecka cały czas pozostaje zamknięty/niedrożny.
Choroba Pompego - objawy, diagnoza, leczenie
Glikogenoza typu II, nazywana jest inaczej chorobą Pompego (ang. Pompe's disease). Zaliczana jest ona do rzadkich chorób genetycznych (lizosomalnych chorób spichrzeniowych) i dziedziczona jest w sposób autosomalnie recesywny. Opisana została w 1932 roku przez Joannesa Pompego. Wyróżnia się trzy postacie tej choroby: dziecięca, młodzieńcza oraz spotykana tylko u dorosłych. Występuję także podział ze względu na czas ujawnienia się tej choroby tj. o wczesnym (niemowlęcym) oraz późnym (młodzieńczym) początku. W chorobie tej organizm człowieka nie jest zdolny do rozkładania glikogenu w związku z powyższym gromadzi się on w mięśniu sercowym oraz mięśniach szkieletowych. Może gromadzić się także w innych narządach. Prowadzi to do ich stopniowego zanikania a w konsekwencji i śmierci. Choroba Pompego wymaga specjalistycznego leczenia a pacjent pozostaje przez cały czas pod opieką lekarską.
Obsesyjna chęć posiadania dziecka
Coraz więcej kobiet, wykazuje obsesyjną chęć posiadania dziecka. Wszelkiego rodzaju obsesje myśli, uczuć czy zachowania utrudniają normalne funkcjonowanie w życiu codziennym, relacje z rodzina oraz znajomymi a także z samym sobą.
- Reklama
Moje dziecko ma migrenę
Bóle głowy są jednym z najczęstszych powodów zgłaszania się rodziców z dzieckiem do pediatry. Kiedy są napadowe, towarzyszy im światłowstręt, nadwrażliwość na dźwięki, smaki, nudności, wymioty - należy myśleć o migrenie. Jest to dość częsta choroba u dzieci i młodzieży – w naszym kraju dotyczy ok. 4,4%, zdarza się rzadziej niż u dorosłych (10-15%) dlatego często się o niej zapomina.
Migrena u dziecka - objawy, diagnoza, leczenie
Migrena to dość częsta przyczyna napadowych bólów głowy u dzieci i młodzieży – w Polsce dotyczy ok. 4,4% dzieci. Bóle są napadowe, zwykle obustronne, towarzyszy im najczęściej światłowstręt, nadwrażliwość na dźwięki, smaki, nudności, wymioty.
Dopalacze - jak rozpoznać czy dziecko zażyło
Dopalacze definiowane są jako różnego rodzaju substancje psychoaktywne, które wywołują szereg zmian w prawidłowym zachowaniu człowieka, jego reakcjach na różne sytuacje, postrzeganie rzeczywistości oraz innych osób.
Dysgrafia - objawy, leczenie dysgrafii
Dysgrafia, inaczej agrafia to zaburzenie związane z całkowitą bądź częściową utratą zdolności posługiwania się pismem (pisania). Może mieć podłoże genetyczne bądź neurologiczne. Może pojawić się w bardzo młodym wieku u dziecka, w szkole podstawowej, u młodzieży bądź w wieku starszym.Wyróżniamy trzy rodzaje opisanej dysgrafii (motoryczna, dyslektyczna oraz przestrzenna). Z czasem rodzice dzieci bądź sami pacjenci uświadamiają sobie, iż mają problem z pisaniem. Jest ono nieczytelne, nieestetyczne, napisanie nawet jednego zdania wiąże się z ogromnym wysiłkiem, literki są zbyt małe lub zbyt duże i itp. Nie można osób dotkniętych tym zaburzeniem traktować jako mało inteligentne, leniwe, niechluje, źle czytające i słyszące, gdyż jest na odwrót.Dyslektyk wymaga konsultacji i diagnozy specjalisty a następnie spokojnej, regularnej i konsekwentnej pracy.
Nadmierna podaż żelaza w żywieniu niemowląt
Nadmierne spożycie żelaza przez dziecko może być tak samo szkodliwe jak jego niedobór. Zagrożenie to jest paradoksalnie szczególnie duże u dzieci z krajów wysoko rozwiniętych.
Małe dziecko w podróży samolotem
Samolot jest coraz popularniejszym środkiem lokomocji. Często podróżują nim nawet małe niemowlęta.
- Reklama
Trawka, hasz i maryśka... Czy moje dziecko bierze???
Konopie indyjskie (Cannabis indica) jest rośliną, której liście zawierają substancję o działaniu psychotropowym i narkotycznym: tetrahydrokanabinol (THC). Marihuana jest to wysuszona mieszanina liści i kwiatostanów konopii. Od marihuany jeszcze silniej działa haszysz (olej haszyszowy) stanowiący mieszaninę żywicy ochraniającej wierzchołki kwiatowe oraz kwitnących szczytów rośliny.
Woda mineralna dla dziecka
Woda mineralna lub źródlana jest zdrowym napojem dla dziecka. Wielu rodziców przygotowuje dziecku posiłki i napoje wyłącznie na bazie wody zakupionej w sklepie. Istnieją jednak różne rodzaje wody mineralnej; nie wszystkie odpowiadają składem potrzebom dziecka.
Zapotrzebowanie na wodę u zdrowego dziecka
Woda jest niezbędnym do życia składnikiem codziennego żywienia. Pokarmy podawane dziecku powinny zaspokajać codzienne podstawowe zapotrzebowanie oraz uwzględniać ewentualne dodatkowe straty wody, np. w trakcie upałów.
Herbatki instant dla niemowląt i małych dzieci
Jeżeli niemowlę lub małe dziecko wymaga dodatkowego dopajania (poza wypijanymi standardowymi posiłkami mlecznymi), zaleca się zwykle tzw. herbatki instant.
Astma oskrzelowa - objawy alarmowe ciężkiego zaostrzenia
W przebiegu astmy u dzieci mogą występować ciężkie zaostrzenia, będące niekiedy stanem zagrożenia życia. Zaostrzenia mogą występować w sposób nieoczekiwany i rozwijać się bardzo szybko.
Ryzyko alergii u dziecka
Alergia jest stanem w dużym stopniu uwarunkowanym genetycznie. W szczególności dotyczy to tak zwanego I typu reakcji alergicznej, związanego z wytwarzaniem specyficznych przeciwciał IgE (atopia).
Mleko modyfikowane typu 2 (mleko następne)
Mlekiem następnym nazywamy mieszankę mleczną modyfikowaną przeznaczoną do żywienia dzieci powyżej 4 miesiąca życia.
Mleko modyfikowane typu 1 (mleko początkowe)
Mlekiem początkowym nazywamy mieszankę mleczną modyfikowaną przeznaczoną do żywienia dzieci w pierwszych 4 miesiącach życia. Prawidłowe karmienie w tym okresie jest szczególnie ważne, ponieważ w pierwszych 4 miesiącach życia mleko stanowi jedyne źródło pożywienia dziecka.
Pocenie się główki dziecka
Wyraźnie wzmożona potliwość skóry u niemowlaka jest zwykle najbardziej widoczna na główce dziecka. Takie zjawisko często wzbudza niepokój rodziców.
Mieszanki elementarne - mieszanki mlekozastępcze u dziecka z alergią
Mieszankami elementarnymi nazywamy preparaty mlekozastępcze nie zawierające praktycznie żadnych śladów białka mleka krowiego, ponieważ jego składnikiem białkowym są jedynie wolne aminokwasy.