Reklama:

Trujący dym z papierosa

mgr Małgorzata Pawłowska Centrum Zdrowia Psychicznego Instytut Psychiatrii i Neurologii

Ten tekst przeczytasz w 5 min.

Trujący dym z papierosa

ojoimages

Zakaz palenia

Zarówno dym wdychany w czasie palenia, jak dym unoszący się z tlącego papierosa są niebezpieczne dla zdrowia osoby palącej oraz osób niepalących, jako potencjalnie rakotwórcze, zwiększające ryzyko chorób układu krążenia oraz wystąpienia astmy. Zdaniem badaczy z Cancer Research UK, zwiększenie świadomości społeczeństwa na temat trucizny zawartej w dymie, może przyczynić się do rzucenia palenia przez część palących obecnie osób, oraz przyczynić się do unikania zadymionych miejsc przez osoby niepalące.

Reklama:

Istnieją nie pozostawiające wątpliwości dowody na to, że wdychanie dymu z papierosów palonych przez inne osoby sprzyja zachorowaniu na raka, głównie raka płuc, a także zwiększa ryzyko wystąpienia chorób serca. Tak zwane palenie bierne jest przyczyną zgonu około 10 000 osób rocznie w Wielkiej Brytanii. Prowadzone badania pokazują, że niepalący małżonkowie osób palących w domu mają od 20% do 30% większe ryzyko zachorowania na raka płuc. Z kolei u nie palących osób, które przebywają w zadymionych pomieszczeniach występuje o 12% do 19% większe ryzyko zachorowania na raka płuc. Przebywanie w zadymionych papierosami pomieszczeniach sprzyja  wystąpieniu astmy i chorób serca u osób niepalących. Wykazano, że 30 minutowe przebywanie w zadymionym pomieszczeniu może zredukować przepływ krwi u osoby niepalącej.

Palenie papierosów, poza zwiększonym ryzykiem wystąpienia nowotworów i chorób układu krążenia, pociąga za sobą też inne skutki zdrowotne. Podczas czterdziestej trzeciej konferencji na temat epidemiologii i prewencji chorób układu krążenia organizowanym przez American  Heart Association w 2003 roku, przedstawiono dane pokazujące, że u mężczyzn palących dziennie więcej niż dwadzieścia papierosów, występuje 60% większe ryzyko pojawienia się zaburzeń erekcji. Ryzyko to było mniejsze u mężczyzn palących mniej papierosów. Od 1980 roku z powodu chorób związanych z paleniem tytoniu zmarło w Stanach Zjednoczonych trzy miliony kobiet. Palące kobiety żyją przeciętnie o czternaście lat krócej, niż niepalące panie. Ponadto wśród kobiet palenie jest głównym powodem występowania chorób układu krążenia.

Nieco optymizmu w te ponure statystyki wnosi fakt, że rzucenie palenia przynosi duże korzyści zdrowotne oraz pojawienie się tych korzyści jest niezależne od wieku osoby palącej. W ciągu 20 minut od zaprzestania palenia częstość bicia serca i ciśnienie krwi obniża się do normalnego poziomu. 12 godzin po zaprzestaniu palenia poziom tlenku węgla we krwi spada do normalnego poziomu. 24 godziny po zaprzestaniu palenia zaczyna spadać ryzyko wystąpienia zawału. W 48 godzin po rzuceniu palenia poprawia się zmysł smaku i węchu. Od 2 tygodni do 3 miesięcy po zaprzestaniu palenia krążenie krwi usprawnia się i poprawia się funkcjonowanie płuc o 30%. Od 1 do 9 miesięcy po zaprzestaniu palenia zmniejsza się kaszel i krótki oddech, zmęczenie, następuje dalsza poprawa funkcjonowania płuc, zmniejsza się ryzyko infekcji, a także rośnie ogólny poziom energii. Rok po rzuceniu palenia podwyższone ryzyko chorób układu krążenia zmniejsza się o połowę w porównaniu z osobami palącymi. W 5 lat po zaprzestaniu palenia ryzyko udaru jest zmniejszone i jest takie samo jak u osoby niepalącej. 10 lat po zaprzestaniu palenia częstość zgonu z powodu raka płuc jest o połowę mniejsza niż u osób palących. Spada ryzyko zachorowania na raka ust, krtani, przełyku, pęcherza, szyjki macicy oraz trzustki. 15 lat po zaprzestaniu palenia ryzyko chorób serca jest mniejsze i zbliżone do ryzyka u osób niepalących.

POWIĄZANE DYSKUSJE NA FORUM Z KATEGORII Zdrowie

Hospitalizacja
Jakie są kryteria, jakie musi spełnić cukrzyk by kwalifikował się na pobyt na oddziale diabetologii?
gość
Metoda EBK a późniejszą jaskra
Witam, Miałem robiona korekcję wzroku metodą EBK w 2018 roku wszystko ładnie i pięknie. Niedawno się dowiedziałem że moja mama ma jaskrę i będzie miała operację. I teraz moje pytanie, słyszałem że j...
gość
EBK korekcja laserowa
Hej, Ostatnio dużo słyszałam o korekcji laserowej metodą EBK, czy może ktoś mi powiedzieć czym się różni ta metoda, że tyle ludzi ją chwali ?
Reklama:
Reklama: