Zaloguj
Reklama

Zwolennicy i przeciwnicy wegetarianizmu

Sałatka z warzywami
Fot. ojoimages
Sałatka z warzywami
(0)

Wegetarianizm zaliczany jest do bardzo zdrowych diet. Nie mylmy tego jednak z dietą cud! Jego założeniem jest całkowite wyeliminowanie mięsa z jadłospisu oraz wszelkich jego pochodnych. Co sądzą o tym jego zwolennicy oraz przeciwnicy?

Reklama

Zwolennicy wegetarianizmu rzadziej chorują na różne choroby cywilizacyjne (otyłość, cukrzyca, choroby krążenia). Dobrze zbilansowana dieta wegetariańska ma bardzo pozytywny wpływ na nasz organizm, zdrowie oraz samopoczucie. Niestety produkty roślinne nie zawierają wszystkich witamin oraz minerałów dlatego należy uzupełniać je suplementami diety. Niewątpliwymi zaletami diety wegetariańskiej jest niskie spożywanie tłuszczu, bardzo niska zawartość cholesterolu oraz sodu w pokarmach, ale także spożywanie dużej ilości błonnika pokarmowego.

Przeciwnicy wegetarianizmu twierdzą, że dieta ta ma bardzo niską zawartość białka, które jest niezbędne do prawidłowej budowy oraz funkcjonowania organizmu. Jest to szczególnie ważne w przypadku kobiet ciężarnych oraz dzieci i młodzieży. Niedobory białkowe prowadzą do upośledzenia rozwoju umysłowego oraz fizycznego. Dieta wegetariańska stwarza problemy z pokryciem zapotrzebowania organizmu na wiele witamin i soli mineralnych w tym: wapnia, cynku, żelaza, witaminy B12, D oraz C.

Pamiętajmy o tym, że ten sposób odżywiania nie ma mocy uzdrawiających. Dlatego nie warto rezygnować z mięsa. Powinniśmy dbać o to by nasz organizm otrzymywał każdego dnia wszystkie niezbędne produkty. 

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze