Zaloguj
Reklama

Zwierzak w domu

Kobieta z psem
Fot. ojoimages
Kobieta z psem
(5)

Czego dziecko może się nauczyć w kontaktach ze zwierzęciem? Badania naukowe mówią o rozwoju emocji, empatii, tolerancji, odpowiedzialności oraz panowania nad sobą.

Reklama

Obcowanie ze zwierzęciem posiada również działanie terapeutyczne, gdyż jest to relacja bezwarunkowego dawania oraz braku osądu uczuć dziecka. Jednak nie tylko sfera emocjonalna jest podatna na „działanie” zwierzęcia.

Badania wskazują również na pozytywny wpływ takich relacji na sferę fizyczną oraz intelektualną dziecka. W przypadku wielu schorzeń, dogoterapia czy hipoterapia przynosi efekty poprzez kontakt fizyczny ze zwierzęciem oraz nawiązywanie z nim więzi.[1]

Jak wiadomo, zwierzakiem domowym może stać się nie tylko pies czy kot, ale również inne stworzenia jak np. wąż czy pająk. Rodzice powinni wtedy rozważnie podjeść do tematu, zwracając uwagę na zagrożenia jakie za sobą niesie posiadanie takie zwierzęcia. Takiego zwierzęcia nie da się przytulić czy bawić się z nim. Tego typu zwierzęta głównie się obserwuje - nie przytula.

Istotne są tu również warunki oraz koszty utrzymania i leczenia zwierzaka więc warto rozważyć wszystkie za i przeciw.[2]

Piśmiennictwo

Źródło tekstu:

  • [1] „Zwierzę w rodzinie a przystosowanie”, Piotr Połomski, Rok: 2003, Czasopismo: Małżeństwo i Rodzina
    Numer: 8

Adres www źródła:


Reklama
(5)
Komentarze