Zaloguj
Reklama

Ziemia zatrzymuje ogromne ilości ciepła. Może to powodować zmiany klimatyczne!

Picie wody podczas upałów
Fot. ojoimages
Picie wody podczas upałów
(0)

Naukowcy z NASA i NOAA twierdzą, że „nierównowaga energetyczna” Ziemi znacznie się zwiększa. Według ich badań podwoiła się ona między 2005 a 2019 rokiem.

Reklama

Nierównowaga energetyczna to różnica między ilością energii słonecznej pochłanianej przez atmosferę i powierzchnię Ziemi, a ilością termicznego promieniowania podczerwonego odbijanego z powrotem w przestrzeń kosmiczną.

Naukowcy z NASA i Narodowej Administracji Oceanicznej i Atmosferycznej (NOAA) ukazali w nowym badaniu, że nierównowaga energetyczna Ziemi podwoiła się w latach 2005-2019. Nazwali ten wzrost alarmującym. Dodatnia nierównowaga energetyczna oznacza, że ​​system Ziemi zyskuje energię, co powoduje ogrzewanie planety – dodała NASA w komunikacie prasowym.

Autorzy porównali dane z czujników umieszczonych na satelitach i bojach w oceanach, monitorując, ile energii wchodzi do systemu ziemskiego, a ile go opuszcza.

System, który w rzeczywistości obejmuje cały glob, pozwala naukowcom dokładnie oszacować tempo ocieplania się oceanów na świecie. A w ostatnich latach znacznie wzrosła.

Dwa niezależne sposoby monitorowania zmian nierównowagi energetycznej na Ziemi bardzo dobrze się ze sobą łączą. Oba pokazują wyraźny trend, który daje nam dużą pewność, że to, co widzimy, jest prawdziwym fenomenem. Trendy, które znaleźliśmy, są dość niepokojące – powiedział Norman Loeb, główny autor badania w NASA. 

Jakie są przyczyny tego zjawiska?

Ciepło jest utrzymywane w atmosferze dzięki zwiększonej emisji gazów cieplarnianych. To ocieplenie powoduje następnie inne zmiany, w tym topnienie lodu i śniegu. NASA zaznaczyła, że ​​wzrost ilości pary wodnej i zmiany liczby chmur mogą zwiększyć to ocieplenie.

Według naukowców naturalne przejście Oceanu Spokojnego z fazy zimnej do fazy ciepłej również odgrywa istotną rolę w zwiększaniu nierównowagi. To prawdopodobnie połączenie wpływów antropogenicznych i wewnętrznej zmienności. W tym okresie oba powodują ocieplenie, co prowadzi do stosunkowo dużej zmiany nierównowagi energetycznej Ziemi. 

Badanie przeprowadzone przez NASA dostarczają jedynie wglądu w długoterminowe zmiany klimatyczne i nie można z całą pewnością przewidzieć, jak może wyglądać bilans budżetu energetycznego Ziemi w nadchodzących dziesięcioleciach.

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze