Zaloguj
Reklama

Zdrowe piersi w zasięgu ręki

Autorzy: Informacja prasowa: Multi Communications
Skóra
Fot. ojoimages
Skóra
(0)

Każda świadoma i dbająca o siebie przedstawicielka płci pięknej powinna dopisać do swojej listy obowiązkowych czynności: samobadanie piersi.

Reklama

Jak wynika z badań przeprowadzonych przez World Health Organization w 2011 roku, nowotworem najczęściej występującym u kobiet jest rak piersi. Co więcej, w krajach Unii Europejskiej ta choroba wykrywana jest co dwie minuty, a w Polsce odnotowuje się rocznie ok. 15 tys. nowych zachorowań.

Dlatego tak bardzo istotna jest odpowiednia profilaktyka oraz wykrywanie symptomów we wczesnym stadium. Samobadanie jest pierwszym krokiem do zdrowych piersi, a poza tym – nic nie kosztuje i zajmuje jedynie kilka minut w miesiącu. Czy to wiele? Z pewnością nie.

Zadbaj o czas i miejsce

Najlepszym momentem na wykonanie samobadania jest trzeci, czwarty lub piąty dzień od zakończenia miesiączki, kiedy piersi nie są już opuchnięte i nadwrażliwe. Dużym błędem jest badanie tuż przed miesiączką, kiedy napięcie uniemożliwia stwierdzenie, czy wystąpiły jakieś niepokojące zmiany. Dobrze jest wybrać sobie ten sam dzień cyklu w każdym miesiącu.

Pamiętaj również, by nic cię nie rozpraszało, a wszelkie stresowe sytuacje powinny być na tę chwilę odsunięte na bok, ponieważ twój nastrój jest bardzo ważny. Ponadto, zadbaj o odpowiednie miejsce badania. Prysznic jest jedną z propozycji, ale równie dobrze możesz położyć się na łóżku - najważniejszy w tej kwestii jest twój komfort.

Obserwuj uważnie

Unieś ręce do góry i przyjrzyj się, czy nie widzisz zmian w kształcie piersi, czy nie ma przebarwień, czy skóra nie marszczy się lub nie jest zbyt napięta. Następnie ściśnij brodawkę i sprawdź, czy nie wydziela się z niej płyn. Lewą rękę połóż z tyłu głowy, a prawą rękę na lewej piersi.

Lekko naciskając trzema środkowymi palcami dłoni wykonuj kuliste ruchy z góry do dołu i z powrotem. W ten sposób sprawdzasz, czy nie czujesz stwardnienia lub guzka. Pamiętaj, by nie pominąć żadnego obszaru gruczołu. Po wykonanym badaniu, w sposób analogiczny przeprowadź kontrolę lewej piersi.

Badaj piersi regularnie

Jeżeli w dalszym ciągu nie jesteś pewna, czy poprawnie wykonujesz samobadanie lub zastanawiasz się, czy uda ci się zachować systematyczność, pomóc mogą ci przystojni mężczyźni w aplikacji na smartfony – PiersiBadacze, w której uczą tego znani sportowcy i artyści.

Panie mogą wybrać jednego z sześciu PiersiBadaczy - Przemysława Saletę, Macieja Jachowskiego, Radosława Majdana, Tomasza Puzona lub Jacka Stachurskiego. Ponadto, aplikacja PiersiBadacze pozwala na ustawienie daty przypominacza, dzięki któremu co miesiąc otrzymasz informację o tym, że przyszła pora na wykonanie samobadania.

Taka systematyczność znacznie zwiększy twoją świadomość własnego ciała i pozwoli znacznie wcześniej wykryć wszelkie niepokojące zmiany.

Reklama
(0)
Komentarze