Zaloguj
Reklama

Zatrucia grzybami – co zrobić, jeśli podejrzewasz zatrucie?

Kosz pełen grzybów
Fot. shutterstock
Kosz pełen grzybów
(0)

Piękna jesienna aura sprzyja wyprawom do lasu i poszukiwaniu grzybów. Niestety nawet najlepszym znawcom zdarzają się pomyłki i zebranie okazów, które wywołują nieprzyjemne dolegliwości.

Reklama

Zatrucia grzybami są stosunkowo częste – w Polsce odnotowuje się kilkaset przypadków rocznie, z czego kilka do kilkunastu kończy się zgonem. Najbardziej niebezpieczne dla życia jest zatrucie muchomorem sromotnikowym, który wyglądem przypomina czubajkę kanię. Toksyny zawarte w tkance grzyba – anatoksyna, fallotoksyna i fallinolizyna – szybko uszkadzają komórki wątroby, co jest groźne dla życia. Inne grzyby trujące wykazują działanie neurotropowe lub zaburzenia żołądkowo-jelitowe o różnym nasileniu.

Co robić, jeśli podejrzewamy zatrucie grzybami?

Po pierwsze – niezwłocznie zgłoś się do szpitala, zwłaszcza jeśli podejrzewasz zatrucie muchomorem sromotnikowym. Konieczne może okazać się płukanie żołądka, aby pozbyć się resztek grzyba. W szpitalu leczenie będzie skierowane w celu przerwania jelitowo-wątrobowego krążenia toksyn, aby zniwelować możliwość dalszego rozprzestrzeniania się toksyn po organizmie. Bardzo groźne jest odwodnienie, które pojawia się na skutek wymiotów i biegunki po zatruciu – konieczne jest podawanie elektrolitów, które ustabilizują poziom jonów w organizmie. Niezbędne jest również monitorowanie stanu wątroby poprzez pomiar enzymów wątrobowych. Pamiętajmy – zatrucie niektórymi grzybami może być naprawdę groźne. Jeśli Ty lub ktoś z Twoich bliskich spożywał grzyby, a następnie wystąpiły u niego niepokojące objawy, takie jak biegunka, wymioty, duszności, zaburzenia świadomości – niezwłocznie skontaktuj się z lekarzem lub wezwij pogotowie. Zatrucie grzybami może prowadzić do śmierci!

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze