Zaloguj
Reklama

Zabawy z dziećmi zimą – bezpieczeństwo na stoku i podczas zabaw na śniegu

Autorzy: Katarzyna Kurek
Zima, śnieg
Fot. ojoimages
Zima, śnieg
(5)

Zimowa pora to doskonały czas na zabawę z dziećmi. Śnieg, niesamowite widoki górskich szczytów to tylko niektóre z uroków zimy, które sprawiają, że często zapominamy swoim bezpieczeństwie.

Reklama

Wyjeżdżając w góry na weekend, święta czy ferie zimowe należy pamiętać o zasadach bezpieczeństwa na stokach, aby miło spędzony, zimowy czas nie został zakłócony przykrymi zdarzeniami, którym można było zapobiec w prosty sposób. Idąc na stok należy pamiętać przede wszystkim o tym, że nie jesteśmy tam sami i powinniśmy zachowywać się w taki sposób, aby nie stwarzać niebezpieczeństwa dla siebie i innych. Obserwujmy dzieci, aby nie zgubiły się szczególnie w zatłoczonych miejscach. Każdy bierze odpowiedzialność za swój sprzęt i jego wady. Nie wypuszczajmy dzieci bez zabezpieczeń np. kasku i należy sprawdzić też wiązania.

Nie należy zjeżdżać z niewłaściwie zamocowanymi wiązaniami lub bez kasku. Prędkość również ma znaczenie, ponieważ jest to główna przyczyna kolizji na stokach. Osiągając zbyt dużą prędkość trudniej zapanować nad sprzętem i ławo nie zauważyć innego uczestnika. Poruszać należy się tak, aby w razie konieczności nie było problemu z zatrzymaniem się lub skręceniem. W miejscach zatłoczonych lub zmniejszenia widoczności na przykład z powodu padającego śniegu, należy poruszać się powoli. Będąc na samej górze stoku należy dokładnie przemyśleć trasę zjazdu. Obowiązuje zasada, że ten kto jest przed nami ma pierwszeństwo. Każdy, kto znajduje się „wyżej” nie może zmuszać osobę „niżej” do zmiany zachowania. Na trasie zjazdu zatrzymywać należy się tylko w razie konieczności. Po ewentualnym upadku trzeba zejść z toru zjazdu w możliwie najszybszym czasie. Jadąc z dziećmi na stok należy pamiętać o odpowiednim doborze trasy nie tylko według swoich możliwości, ale przede wszystkich dziecka.

Trasy narciarskie oznakowane są w zależności od stopnia ich trudności kolorami ( od najłatwiejszych do najtrudniejszych): zielonym, niebieskim, czerwonym i czarnym. Przed wyjazdem w góry warto zapoznać się z zasadami udzielania pierwszej pomocy. Poza stokiem bawiąc się z dziećmi śniegiem pamiętać trzeba o tym, aby dziecko lepiąc kule śniegowe nie łączyło je z kamieniami, czy kawałkami lodu. Bawiąc się śniegiem nie należy celować nim w twarz drugiej osoby i w jeżdżące samochody. Zjeżdżając na sankach zachować trzeba bezpieczną odległość od innych zjeżdżających i nie zastępować drogi zjazdu innym osobom.

Piśmiennictwo
Reklama
(5)
Komentarze