Zaloguj
Reklama

Wypróbuj szampon zero waste i ogranicz swoje zużycie plastiku

Autorzy: Zofia Matuszczyk
Mycie włosów
Fot. Shutterstock
Mycie włosów
(0)

Liczby, które obrazują nam, jak wielki jest problem zanieczyszczenia plastikiem, są przerażające. Corocznie 9 milionów ton plastiku wyrzucane jest do oceanów. Jest to równoznaczne z jedną ciężarówką pełną plastiku trafiającą do wód co minutę. Sprawa ta bezwzględnie wymaga działań, w szczególności tych na poziomie indywidualnym. Jedną z rzeczy, które możemy zrobić w tym temacie, jest zdecydowanie się na używanie szamponu w kostce zamiast tego w butelce.

Reklama

Czym jest szampon zero waste?

Szampony zero waste, które podbijają rynki zagraniczne i powoli stają się coraz bardziej popularne na naszym, to produkty do mycia włosów w formie kostki. Są równie skuteczne jak szampony w płynie. Zazwyczaj są zapakowane w papier z recyklingu lub papierowe pudełka.

Zalety szamponów zero waste

Jak już wiemy, główną zaletą tego typu szamponów jest zmniejszenie naszego zużycia plastiku – tego typu artykuły w kostce nie są przechowywane w butelkach wykonanych z tworzyw sztucznych, a w papierze. Ale to nie jedyna korzyść. Ważnym aspektem jest to, że są one bardzo wygodne w czasie podróży. Zajmują bardzo mało miejsca, nie musimy się obawiać o to, że się wyleją i możemy być pewni, że nie przekroczymy limitu płynów, lecąc samolotem. Takie produkty starczają również na dłużej. Normalnie szampony w płynie zawierają około 80% wody. Z kolei te w kostce są maksymalnie skoncentrowane (to my dodajemy do nich wodę). Jedna kostka starczy nam na tyle czasu, na ile starczyłyby 2-3 butelki szamponu w płynie! Oznacza to, że oszczędzamy nie tylko czas, który spędzamy na wyprawy do sklepów, ale i pieniądze. Ostatnią zaletą tych produktów jest to, że często są one lepsze dla naszych włosów niż te w formie płynu, które zawierają dużo chemikaliów, w tym dodecylosiarczany sodu. Większość firm produkujących szampony zero waste stawia w 100% na naturalne składniki, które są delikatne i bezpieczne.

Który szampon w kostce wybrać?

Ważne powinny być dla nas oczywiście cena i jakość. W internecie możemy znaleźć wiele rankingów i porównań szamponów zero waste, które warto przeczytać, decydując się na zakup. Pod uwagę weźmy skład (warto postawić na te, które są zrobione z naturalnych składników), zapach, łatwość zmycia, a także wygląd włosów po użyciu. Dodatkowo możemy upewnić się, jak produkty wpływają na puszenie się włosów, łatwość w ich czesaniu oraz gładkość.

O środowisku warto myśleć podczas najprostszych życiowych czynności. Ograniczanie zużycia plastiku to jeden ze sposobów, które pozwolą nam w pewien sposób ulżyć naszej planecie. Wybierajmy więc rozwiązania takie, jak szampon czy też odżywka w kostce. Takie decyzje mają kluczowe znaczenie dla środowiska.

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze