Zaloguj
Reklama

Wypalenie pandemiczne – kiedy szukać pomocy i specjalisty?

Terapia u psychologa
Fot. Pantherstock
Terapia u psychologa
(0)

Pandemia, która towarzyszy nam już kolejny rok z rzędu wpływa negatywnie na stan psychiczny wielu ludzi. Lockdown, izolacja, zamknięte szkoły, ograniczane kontaktów… Czy grozi nam fala wypalenia pandemicznego?

Reklama

Szacuje się, że nawet co dziesiąty młody Polak może odczuwać tzw. wypalenie pandemiczne czyli stan związany z objawami deprecyjnymi i lękowymi. Badania przeprowadzone na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach jasno wskazują, że pomimo upływu czasu i zdaje się – przyzwyczajenia do niecodziennej sytuacji w jakiej się znaleźliśmy, sytuacja nadal stresuje i oddziałuje na Polaków. Długotrwała ekspozycja na nieznane do tej pory stresory jak izolacja, niepewność, powodują rozwój syndromu wypalenia pandemicznego. Badania prowadzone w Instytucie Psychologii UŚ wskazują, że objawy wypalenia pandemicznego nieodzownie wiążą się z symptomami depresyjnymi i lękowymi. Badania ankietowe prowadzone wśród uczniów szkół średnich i młodych dorosłych wykazały że blisko 10% ankietowanych doświadcza wypalenia pandemicznego. Jak wskazują badacze, zjawisko wypalenia pandemicznego jest dynamiczne – nadal nie widać końca pandemii, przez co lęk przed nieznanym narasta. Wyniki badań opublikowano w Current Psychology. 

Co robić, jeśli poczujemy, że nie radzimy sobie z obecną sytuacją?

Zawsze warto sięgnąć po pomoc psychologiczną. Niestety, nadal obecny jest mit, że korzystanie z pomocy psychologa to wstyd. Nic bardziej mylnego. Pomoc psychologiczna – zwłaszcza w tak trudnym czasie pandemii – może stać się nieodzowna w codziennym życiu. Niepewność, nieznane, stres, niestabilność sytuacji życiowej wynikająca z obostrzeń – stąd już niewielki krok do depresji. Jeśli czujesz, że nie radzisz sobie z zaistniała sytuacją – nie czekaj. Skonsultuj się z psychologiem i pozwól sobie pomóc

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze