Zaloguj
Reklama

Wpływ witaminy A na kondycję skóry

Autorzy: Katarzyna Kurek
Witamina D
Fot. ojoimages
Witamina D
(5)

Witamina A po raz pierwszy otrzymana z wątroby wieloryba w 1934r. jest częstym składnikiem kremów do twarzy i innych kosmetyków, ze względu na swoje cenne właściwości.

Reklama

Rozpuszczalne w tłuszczach retinoidy dobrze wnikają w warstwy skóry i przyspieszają odnowę naskórka oraz pływają na funkcje regulacyjne skóry. Witamina A wzmacnia funkcje ochronne naskórka i zmniejsza utratę wody przez naskórek – TEWL.

W głębszych warstwach skóry witamina ta zwiększa wytwarzanie kolagenu i elastyny (poprawia jędrność, elastyczność i nawilżenie). Betakaroten kumuluje się w skórze i poprzez wiązanie z rodnikami tlenowymi zapobiega uszkodzeniom skóry wywołanym przez UVA. Retinoidy regulują pracę gruczołów łojowych, co jest istotne z punktu widzenia osób, mających problemy z tłustą cerą.

Witamina A przyspiesza również gojenie uszkodzeń naskórka. Nie należy zapominać, że retinoidy mają zastosowanie w wielu problemach skórnych, takich jak: trądzik, łuszczyca, atopowe zapalenie skóry, brodawki, owrzodzenia, liszaj, rybia łuska i rogowacenie skóry. W kosmetykach anti-aging witamina A jest efektywnym składnikiem, który wygładza i uelastycznia skórę. Może także pomóc w likwidacji drobnych zmarszczek oraz zmniejszyć problem przebarwienia skóry.

Poza kosmetykami z witaminą A można także spożywać produkty bogate w źródło tej witaminy do których należą: wątroba zwierząt (drobiowa, wieprzowa), marchew i masło. Witamina A ma swoją dzienną dawkę, której nie należy przekraczać, ponieważ niedobór jak i nadmiar witaminy może powodować szereg zaburzeń w organizmie.

Piśmiennictwo
Reklama
(5)
Komentarze