Zaloguj
Reklama

Wpływ porażki na rozwój chorób

Autorzy: Patrycja Piechaczek
Źródło: "Choroba z porażek", magazyn psychologiczny "Charaktery", nr 1, styczeń 2012
Wsparcie w trudnej sytuacji
Fot. Panthermedia
Wsparcie w trudnej sytuacji
(0)

Badania naukowców z Concordia University w Kanadzie wykazały, że istnieje związek między odczuwaniem porażki a jakością życia i zdrowiem psychicznym.

Reklama

Ciągłe porażki, których odczuwanie jest wystarczająco nasilone, mogą negatywnie wpływać na zdrowie fizyczne i psychiczne.

Według Carstena Wroscha, profesora Wydziału Psychologii Concordia University i członka Centre for Research in Human Development, stałe odczuwanie zgorzknienia może prowadzić do złości, gniewu i wrogości. Według badacza, można tego uniknąć przez znalezienie alternaywnych sposobów osiągnięcia zamierzonego celu.

Jeżeli to się nie uda, powinno się podjąć inne kroki, np. zamiast bezskutecznie starać się o awans, poszukać nowej pracy. Dlatego, aby uniknąć porażek, należy szukać nowych przedsięwzięć. Taki proces nazywany jest autoregulacją.

Michael Linden z Wolnego Uniwersytetu Berlińskiego zaproponował, aby zgorzknienie zakwalifikować jako chorobę, tzw. zespół zgorzknienia pourazowego. Według niego, od 1 do 2% populacji, cierpi na tą,,chorobę’.

Odpowiednie i "zdrowe" podejście do różnych sytuacji życiowych, może pozwoli na uniknięcie rozczarowań.

Reklama
(0)
Komentarze