Zaloguj
Reklama

Włókno biocelulozowe - przyszłość medycyny

Badanie w laboratorium
Fot. medforum
Badanie w laboratorium
(0)

Nauka oraz medycyna rozwijają się w ostatnich latach bardzo szybko. W chwili obecnej szczególną uwagę zwrócono na włókno biocelulozowe, które wykorzystywane jest w różnych dziedzinach medycyny ze względu na swoje nadzwyczajne właściwości.

Reklama

Znaną fabryką bionanocelulozy jest Bowil Biotech. Włókno biocelulozowe wytwarzane jest ze szczepu bakteryjnego Gluconacetobacter xylinus, który jest bardzo wydajny, w procesie fermentacji. Połączenia nanowłókien celulozowych sprawiają, że otrzymujemy materiał bardzo wytrzymały na rozciąganie, elastyczny i co ważne dopasowujący się do kształtu i potrzeb ciała. Przestrzenna, trójwymiarowa struktura włókien powoduje, że wszelkie drobnoustroje są zatrzymywane ale przepuszczalność płynów tj. wody i gazów jest bardzo wysoka.  

Bionanoceluloza pozbawiona jest wszelkich zanieczyszczeń, a co ważne sterylna. Średnica włókna nie przekracza 100nm co oznacza, że jest bardzo cienka.

W chwili obecnej bioceluloza dzięki posiadanym przez siebie właściwościom wykorzystywana jest do produkcji produktów nie tylko medycznych, ale także kosmetycznych. Stosuje się ją jako: implanty, membrany czy błony filtracyjne. Wykorzystywana jest do produkcji materiałów opatrunkowych, a w ostatnim czasie także dodawana jest do różnego rodzaju suplementów diety.

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze