Zaloguj
Reklama

Witamina D może chronić płuca palaczy

Autorzy: Anna Pyka
Palenie papierosów
Fot. ojoimages
Palenie papierosów
(0)

Niedobór witaminy D, wiąże się z gorszym funkcjonowaniem płuc u palaczy. Naukowcy twierdzą, że jej większe spożycie może w pewnym stopniu chronić płuca u osób palących.

Reklama

Badaniu poddano 626 dorosłych, palących mężczyzn, u których badano prędkość pogarszania się funkcjonowania płuc. Wyniki pokazały, iż odpowiedni poziom witaminy D działa ochronnie wobec płuc, opóźniając pogorszenie ich funkcjonowania.

W przypadku osób, u których zaobserwowano niedobór tej witaminy, średnia natężona objętość wydechowa pierwszosekundowa, była o 12 ml niższa z każdym rokiem, w porównaniu ze średnią redukcją (6,5 ml) wśród osób, u których nie stwierdzono niedoboru witaminy D.

Nie stwierdzono istotnego wpływu witaminy D na czynność płuc lub pogorszenie czynności płuc w ogólnej grupie badanej, która obejmowała zarówno palaczy i osób niepalących.

Wyniki sugerują, że witamina D może modyfikować szkodliwy wpływ palenia tytoniu na czynność płuc. Jest to możliwe dzięki jej przeciwzapalnym oraz przeciwutleniającym właściwościom.

Piśmiennictwo

Źródło tekstu:

  • American Thoracic Society (ATS) (20.07.2012),

Reklama
(0)
Komentarze