Zaloguj
Reklama

Wirus Ebola

Badania próbek pod mikroskopem
Fot. panthermedia
Badania próbek pod mikroskopem
(5)

Wirus Ebola (EBOV) należy do tzw. filowirusów i w chwili obecnej zaliczany jest do jednego z najbardziej niebezpiecznych wirusów przez wzgląd na liczbę zakażonych osób oraz ich śmiertelność.

Reklama

Jego nazwa wywodzi się od nazwy rzeki - Ebola, gdzie został stwierdzony i odnotowany pierwszy przypadek choroby. Wirus ten prowadzi do rozwoju bardzo ciężkiej choroby zakaźnej (gorączka krwotoczna). Wirus ten składa się z siedmiu białek, gdzie cztery nie zostały jeszcze dokładnie zbadane. Do zarażenia może dochodzić na drodze pośredniej lub bezpośredniej (kontakt ze skażonymi płynami ustrojowymi lub przedmiotami).

Cały czas pojawiają się nowe doniesienia odnośnie wirusa Ebola. Cały czas trwają badania nad wynalezieniem skutecznej szczepionki przeciwko niemu. Wiadomo już, iż wirusy te są wrażliwe m.in. na silne środki chemiczne, temperaturę przekraczającą 60 °C czy promienie UV.

Cały czas trwają spekulacje na temat tego czy wirus ten dotrze do Polski i czy zagraża Polakom- oczywiście jest to możliwe ale bardzo mało prawdopodobne.

Piśmiennictwo
Reklama
(5)
Komentarze