Zaloguj
Reklama

Ważne zmiany w składzie leków na tarczycę – przeczytaj, zanim zażyjesz

Zakupy w aptece
Fot. panthermedia
Zakupy w aptece
(0)

Pacjenci stosujący leki w chorobach tarczycy powinni zostać poinformowani o istotnych zmianach w składzie produktów, które obecnie będą dostępne w aptekach. Zmiany wprowadzone przez producenta mają podnieść bezpieczeństwo stosowania tychże środków. 

Reklama

Na stronach Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych pojawiła się informacja podmiotu odpowiedzialnego dotycząca zmian w składzie substancji pomocniczych dla produktu Euthyrox N.

Pacjenci, którzy zażywają Euthyrox, powinni zostać poinformowani przez lekarza lub farmaceutę, że od dnia 2 września br. Na rynku pojawił się nowy Euthyrox pod nazwą Euthyrox N. W nowym produkcie zmianie uległ dodatek substancji pomocniczych, które mają zapewnić lepszą trwałość produktu. Co ważne, nowy Euthyrox N nie zawiera laktozy. Lekarze zobowiązani są do monitorowania pacjentów, którzy przejdą z tradycyjnego Euthyroksu na Euthyrox N, gdyż zmiana może wywołać „[...] zaburzenia czynności tarczycy ze względu na wąski indeks terapeutyczny lewotyroksyny. Monitorowanie obejmuje ocenę kliniczną i laboratoryjną”. Farmaceuci zobligowani są do poinformowania pacjentów o zmianie w składzie produktu leczniczego oraz o konieczności monitorowania skuteczności leku.

Szczegółowe informacje dotyczące zmiany w produkcie Euthyrox dostępne są pod następującym linkiem:

http://www.urpl.gov.pl/sites/default/files/Euthyrox_DHPC%20i%20materiał%20informacyjny%20dla%20pacjenta_0.pdf

 

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze