Zaloguj
Reklama

Uwaga na kąpiele w jeziorach i stawach! Naegleria fowleri atakuje

Autorzy: Edyta Bańcyr
Oszczędzanie wody
Fot. Pantherstock
Oszczędzanie wody
(5)

Słoneczna aura i długie weekendy prowokują do dłuższych wojaży. Jednak w czasie odpoczynku nad wodą możemy zostać zaatakowani przez Naegleria fowleri - groźnego jednokomórkowca, znanego jako „zjadacz tkanki mózgowej”.

Reklama

Mała i niepozorna Neagleria


Naegleria fowleri zaliczana jest do ameb. Z pozoru niepozornie wyglądający jednokomórkowiec, budzi jednak strach.  Tkanką, którą najchętniej żywi się N. fowleri jest bowiem tkanka mózgowa.  Miejscami bytowania ameby są przede wszystkim wody słodkie i muły,  otaczające jeziora i stawy.  Występowała przede wszystkim w ciepłych wodach Ameryki Północnej i Południowej, jednak w ostatnich dwóch latach odnotowano pojawienie się Naeglerii w jeziorach Wielkopolski.
Objawy zakażenia


Do głównych objawów zakażenia zalicza się wysoką temperaturę, sztywnienie karku, apatyczność, utratę koncentracji, nagłe ataki drgawek prowadzące do utraty przytomności. Wraz z atakiem na tkankę mózgową, pacjent zapada w śpiączkę. Niestety, leczenie antybiotykami nie przynosi większych rezultatów, ze względu na istnienie bariery krew-mózg. Większość leków nie przekracza bariery, przez co leczenie jest praktycznie nie skuteczne.


Jak się chronić?


Najlepszymi sposobami na ochronę przed Naeglerią jest przede wszystkim ochrona błon śluzowych twarzy, stąd zaleca się pływanie w okularach, czepku, maseczce wyposażonej w rurkę.
 

Piśmiennictwo
Reklama
(5)
Komentarze