Zaloguj
Reklama

Tylko 9 proc. Polaków je wystarczająco dużo warzyw i owoców

Autorzy: Farma Świętokrzyska
Wrzywa i owoce
Fot. panthermedia
Wrzywa i owoce
(0)

W nowej piramidzie żywienia podstawą zdrowej diety są warzywa i owoce. Tymczasem z najnowszych danych wynika, że Polacy jedzą ich zdecydowanie mniej niż większość krajów Europy. Jedynie 9 proc. z nas spożywa dziennie przynajmniej pięć zalecanych porcji tych produktów, podczas gdy w Irlandii robi tak jedna trzecia całego społeczeństwa, a w Danii i we Francji jedna piąta. Eksperci Farmy Świętokrzyskiej wskazują, że aktualnie świadomość polskich konsumentów rośnie, więc ilość spożywanych warzyw i owoców też powinna być większa.

Reklama

- Mimo że polscy konsumenci wciąż znajdują się w tyle Europy pod względem ilości zjadanych owoców i warzyw, to widzimy, że udział tych produktów w naszej diecie rośnie. Pandemia podbiła ten trend, bo wiele osób zaczęło gotować w domu, a tym samym zwracać uwagę na swoją dietę. Z kolei osobom, które mają mało czasu, sprzyja rosnąca dostępność gotowych dań warzywnych, które dzięki ekologicznemu pochodzeniu i odpowiedniemu przetwarzaniu zachowują swoje wartości odżywcze. Trzeba pamiętać, że bio warzywa i owoce mają więcej składników odżywczych niż konwencjonalne, dlatego warto je wybierać - mówi Łukasz Gębka, Prezes Farmy Świętokrzyskiej.

Z najnowszych danych wynika, że jedna trzecia mieszkańców Unii Europejskiej w ogóle nie spożywa warzyw i owoców regularnie. Tylko 12 proc. przyznaje, że zjada zalecane pięć porcji każdego dnia, a ponad połowa (55 proc.) deklaruje, że jest to od jednej do czterech porcji dziennie.

Europejczycy a dieta

Wśród państw członkowskich UE najwyższe dzienne spożycie wynoszące pięć lub więcej porcji warzyw i owoców odnotowano w Irlandii (33 proc. populacji), Holandii (30 proc.), Danii (23 proc.) i Francji (20 proc.). Z kolei wśród mieszkańców Belgii, Hiszpanii, Włoch, Słowenii, Norwegii i Chorwacji ok. 2/3 deklaruje, że zjada regularnie od jednej do czterech porcji takich produktów każdego dnia. Najniższe dzienne spożycie odnotowano w Rumunii, gdzie tylko 2 proc. populacji spożywało co najmniej 5 porcji owoców i warzyw, a następnie w Bułgarii i Słowenii (po 5 proc.) oraz Austrii (6 proc.).

Choć wiedza na temat zdrowej diety w Polsce rośnie, to nasz kraj wciąż znajduje się w tyle statystyk. Jedynie 9 proc. z nas ma w codziennym jadłospisie przynajmniej pięć porcji warzyw i owoców, a 54 proc. od jednej do czterech. Oznacza to, że około 37 proc. Polaków zazwyczaj nie spożywa ich wcale.

- Zmiana nawyków żywieniowych nie jest prosta. Dlatego najlepiej jest zastosować metodę małych kroków. Zamiast obiecywać sobie, że od jutra w naszej diecie znajdzie się zalecane pięć porcji warzyw i owoców, warto zacząć zabierać do pracy codziennie jabłko, czy pamiętać o dodawaniu sałatki do obiadu. Z czasem takie zachowania staną się naturalne i łatwiej będzie dalej zwiększać udział owoców i warzyw w jadłospisie - mówi Łukasz Gębka.

Europejki jedzą zdrowiej

Z danych wynika, że w Unii Europejskiej dzienne spożycie owoców i warzyw przez kobiety jest wyższe niż przez mężczyzn. Średnio 58 proc. kobiet spożywa od 1 do 4 porcji, w porównaniu do 51 proc. w przypadku mężczyzn. To samo dotyczyło dziennego spożycia 5 porcji lub więcej (15 proc. vs 10 proc.). Badanie wykazało również, że w diecie mężczyzn częściej brakuje warzyw i owoców. Niemal 4 na 10 panów prawie w ogóle nie je takich produktów, podczas gdy wśród kobiet jest to 27 proc. 

Piśmiennictwo

Informacja prasowa

Źródło tekstu:

  • Badanie Eurostatu

Reklama
(0)
Komentarze