Zaloguj
Reklama

Tokio – Kultowe Przepisy

Autorzy: ZNAK Koncept
Fot. ZNAK Koncept
(0)

Maori Murota dorastała w tokio, a do napisania tej książki zainspirowały ją wspomnienia z dzieciństwa. Pracowała w nowym jorku i indonezji, by ostatecznie osiąść w paryżu, gdzie jest szefową kuchni i prowadzi warsztaty gotowania autentycznych japońskich potraw domowych. Dzięki swoim doświadczeniom wie, jak tłumaczyć ludziom zachodu kulturę wschodu, czyniąc ją zrozumiałą i przystępną.

Reklama

Przesądy o kuchni japońskiej często sprowadzają się do mitu, jakoby japończycy nie jedli nic poza sushi. Nic bardziej mylnego! Kuchnia azjatycka pełna jest pysznych zup czy niespotykanych nigdzie indziej kompozycji warzyw. Autorka tekstu, Maori Murota, zaprasza swoich czytelników do niesamowitego świata kuchni japońskiej. Kultowe przepisy Tokio to nie tylko dziesiątki pysznych i prostych w przygotowaniu przepisów. To barwny kulinarny przewodnik po stolicy Japonii, pełny pięknych zdjęć i poruszających wspomnień. 

Wyrusz w podróż po zatłoczonych, wąskich uliczkach Tokio łączących tradycyjną kuchnie japońską, z nowoczesnymi aspektami tej metropolii.

Piśmiennictwo

Informacja prasowa


Reklama
(0)
Komentarze