Zaloguj
Reklama

Test na ojcostwo wykonasz jeszcze przed narodzinami dziecka

Autorzy: Natalia Jeziorska, www.testDNA.pl
Spędzanie czasu z dzieckiem
Fot. shutterstock
Spędzanie czasu z dzieckiem
(0)

Nie masz pewności co do biologicznego ojcostwa i obawiasz się, że stres z tym związany będzie miał niekorzystny wpływ na dziecko? Dowiedzieć się, kto jest ojcem dziecka możesz już od 8. tygodnia ciąży. Wystarczy, że sięgniesz po prosty i bezpieczny test genetyczny. Na czym polega to badanie? 

Reklama

Test na ojcostwo w ciąży od 8. tygodnia – jak to możliwe, że jest dostępny tak wcześnie?

Do tego rodzaju badania pobiera się niewielką próbkę krwi od ciężarnej, a następnie wyodrębnia z niej jej własne DNA oraz DNA dziecka. Jest to możliwe, ponieważ materiał genetyczny płodu zaczyna krążyć w matczynym krwioobiegu już po ok. miesiącu od zapłodnienia. W 8. tygodniu osiąga na tyle wysokie stężenie, że analiza daje jednoznaczne wyniki.

W kolejnym kroku DNA matki i dziecka porównuje się z materiałem genetycznym potencjalnego ojca, który wyodrębnia się z wymazu z policzka.

Test na ojcostwo w ciąży – tak samo pewny jak ten wykonany po porodzie

Nie trzeba czekać do narodzin dziecka, aby zrobić pewny test na ojcostwo. Analizowane w laboratorium DNA jest przypisane dziecku od chwili poczęcia i pozostanie takie samo aż do jego śmierci. Dlatego wynik testu na ojcostwo będzie identyczny i zawsze pewny, niezależnie, czy badanie wykonamy jeszcze przed porodem, czy już po nim.

Test na ojcostwo od 8. tygodnia ciąży – wygodny dla matki, bezpieczny dla dziecka

Krew do testu na ojcostwo od 8. tygodnia pobierana jest z żyły w zgięciu łokciowym, a wszystko przypomina zwykłą morfologię. Kobieta nie czuje więc dyskomfortu, poza delikatnym ukłuciem. Może być też spokojna o dziecko, ponieważ badanie to jest dla niego w 100% bezpieczne. Test na ojcostwo w ciąży od 8. tygodnia jest komfortowy również dla mężczyzny. Pobranie wymazu polega po prostu na potarciu wewnętrznej strony policzka patyczkiem zakończonym bawełnianą nasadką. Przygotowanie go nie trwa więcej niż pół minuty.

Test na ojcostwo w ciąży od 8. tygodnia – zmniejszy stres związany z niepewnością

Dzięki czemu kobieta może lepiej przygotować się do macierzyństwa. Mężczyzna, który ma pewność, że to on jest ojcem ma z kolei większą motywację do tego, aby wesprzeć kobietę finansowo i psychicznie jeszcze w trakcie ciąży, zyskuje też więcej czasu na oswojenie się z myślą o przyszłym rodzicielstwie.

Test na ojcostwo w ciąży – szansą dla dziecka na dorastanie w szczęśliwej rodzinie

Wczesne ustalenie ojcostwa pomaga zaplanować przyszłość dziecka. Dzięki badaniu ojciec może je uznać jeszcze przed narodzinami i od razu stać się jego prawnym opiekunem. Test na ojcostwo w ciąży stwarza również szansę na umocnienie relacji między partnerami, dzięki czemu dziecko może dorastać w atmosferze wzajemnego zrozumienia, szacunku i miłości.

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze