Zaloguj
Reklama

Tajemnicza zemsta Montezumy – czym jest?

Zatrucie pokarmowe
Fot. shutterstock
Zatrucie pokarmowe
(0)

Zemsta Montezumy, czyli biegunka podróżnych, to choroba, która może popsuć każdy wyjazd. Jak się przed nią chronić?

Reklama

Zemsta Montezumy, czyli biegunka podróżnych, dotyka przede wszystkich podróżujących do Azji, Afryki czy Ameryki Łacińskiej. Przyczyną choroby jest odmienna flora bakteryjna, która nie istnieje na kontynencie europejskim. W związku z tym organizmy mieszkańców Europy nie znają tych drobnoustrojów, co skutkuje biegunką w momencie, gdy mikroorganizmy przedostaną się do układu pokarmowego.

Objawy, które utrzymują się około 5 dni, to przede wszystkim silna biegunka, nudności, bóle brzucha. Pamiętajmy, żeby przed wycieczką zacząć zażywać probiotyki dostępne bez recepty w każdej aptece. Utrzymanie odpowiedniej mikroflory jelitowej pozwala na skuteczniejsze zwalczanie drobnoustrojów, które mogłyby nam zaszkodzić. Dodatkowo warto zabrać ze sobą opakowanie leków przeciwbiegunkowych oraz elektrolitów. Profilaktycznie nie należy pić wody z kranu, dodawać kostek lodu do napojów, nie spożywać surowych warzyw i owoców (chyba, że sparzymy skórkę), unikać lokalnej lemoniady przygotowywanej na bazie wody z kranu. Do gaszenia pragnienia należy używać wody butelkowanej – to zwiększa szansę, że nie dopadnie nas zemsta Montezumy.

Co w sytuacji, jeśli zachorujemy? Przede wszystkim trzeba postawić na lekkostrawną dietę, pić dużo butelkowanej wody oraz uzupełniać braki w elektrolity, pijąc specjalne preparaty. Uciążliwe objawy mijają po około 2-5 dniach od zachorowania. 

 

Piśmiennictwo

Źródło tekstu:

  • Mach T.: Biegunka podróżnych. „Gastroenterologia Kliniczna” 2011, t. 3, nr 3, 121–126.

Kategorie ICD:


Reklama
(0)
Komentarze