Zaloguj
Reklama

Szpotawe kolana i ich leczenie

Dziecko w pampersie
Fot. panthermedia
Dziecko w pampersie
(0)

Szpotawe kolana to wada kończyn, która powoduje, że układają się one w charakterystyczny kształt litery O. Kolana szpotawe dotykają wielu osób - receptą na ograniczenie wady, mogą być odpowiednio dobrane ćwiczenia.

Reklama

Kolana szpotawe to przypadłość, w której kości udowe są nieprawidłowo ustawione względem kości podudzia. Szpotawość kolan powoduje, że kolano przemieszcza się do boku tworząc charakterystyczny kształt litery O. Szpotawe kolana u noworodków są rzeczą naturalną, kończyny zaczynają prostować się około 2 roku życia. Należy zaznaczyć, że należy obserwować dziecko i jego rozwój, aby w razie problemów szybko podjąć odpowiednie kroki przeciwdziałające szpotawości. Szpotawe kolana mogą pojawić się u dzieci, które:

  • Zbyt wcześnie zaczęły raczkować, 
  • Zbyt wcześnie poddawano je pionizacji, 
  • Cierpią na krzywicę i niedobór witaminy D, 
  • Często siadają „po turecku”

W przypadku dorosłych, szpotawość to efekt wady postawy z dzieciństwa. Wśród innych przyczyn można wymienić chorobę Blounta, zapalenie kości czy urazy.

Leczenie

Najskuteczniej przebiega u dzieci, gdyż u nich nie zakończył się jeszcze rozwój kości. Zazwyczaj wystarcza leczenie zachowawcze, operacja chirurgiczna jest ostatecznością. Pamiętajmy, że nieleczone szpotawe kolana mogą nadmiernie obciążać staw skokowy, prowadzić do zmian zwyrodnieniowych. Leczenie kolan u dzieci w fazie wzrostu zawsze musi odbywać się pod okiem specjalisty fizjoterapeuty. W przypadku dorosłych również zalecana jest konsultacja lekarska. Odpowiednie ćwiczenia ruchowe mogą przyczynić się do przywrócenia prawidłowej osi kolan. Leczenie operacyjne jest ostatecznością. Pamiętajmy jednak, aby nie bagatelizować problemu szpotawych kolan, gdyż wpływają one na rozwój całych kończyn.

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze