Zaloguj
Reklama

Szczepionka przeciw wirusowi Ebola a poziom przeciwciał u zaszczepionych

Afryka
Fot. shutterstock
Afryka
(0)

Badanie naukowców z Uniwersytety Kalifornijskiego (USA) przeprowadzone we współpracy z Krajowym Instytutem Badań Biomedycznych w Demokratycznej Republice Konga pokazuje, że szczepionka przeciw wirusowi Ebola wywołuje silną i trwałą odpowiedź przeciwciał u osób zaszczepionych. Badanie ukazało, że 95,6% zaszczepionych osób miało przeciwciała pół roku po podaniu szczepionki.

Reklama

Badanie to jest pierwszą opublikowaną analizą sprawdzającą odpowiedź przeciwciał po szczepieniu przeciwko wirusowi Ebola w Demokratycznej Republice Konga. 

Wirus Ebola jest jednym z najbardziej śmiertelnych chorób zakaźnych na świecie. Po raz pierwszy został zarejestrowany w 1976 roku, kiedy jej pierwsza epidemia wybuchła w okolicy rzeki Ebola w Demokratycznej Republice Konga. Od tego czasu obserwowane są nowe ogniska epidemii w Afryce Subsaharyjskiej, najwięcej z nich w DRK.

Dane terenowe wykazały sukces

Szczepionka przeciw Eboli została zatwierdzona w 2019 r., zarówno przez Agencję Żywności i Leków (FDA), jak i Europejską Agencję Leków (EMA). Jest to szczepionka jednodawkowa, która została podana ponad 300 tysiącom obywateli DRK między 2018 a 2020 r. podczas jednej z fal epidemii. Do tej pory brakowało badań, które pokazałyby reakcję przeciwciał u zaszczepionej populacji DRK.

Epidemiolodzy przebadali osoby, które otrzymały szczepionkę podczas epidemii w prowincji Kiwu Północne od sierpnia do września 2018 r. Badanie zostało przeprowadzone na próbie 608 osób, które wcześniej były zainfekowane wirusem Ebola, bądź miało kontakt z osobami zakażonymi. 

Naukowcy zebrali próbki krwi w momencie szczepienia, 21 dni później i ponownie po sześciu miesiącach. Stwierdzono, że po 21 dniach 87,2% uczestników badań wykazało odpowiedź przeciwciał, a po sześciu miesiącach przeciwciała utrzymywały się u 95,6% osób.

Badanie pokazało że odpowiedź przeciwciał po szczepieniu przeciw Eboli jest wysokie, co może pozwolić kontrolować przyszłe ogniska wirusa.

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze