Zaloguj
Reklama

Świetlica dla dzieci z HIV i warsztaty dla dorosłych żyjących z wirusem

Autorzy: Biuro Organizacyjne Pozytywnie Otwarci, informacja prasowa
Badanie w laboratorium
Fot. ojoimages
Badanie w laboratorium
(0)

Świetlica dla dzieci z HIV w Wojewódzkim Szpitalu Zakaźnym przy ul. Wolskiej w Warszawie to dla zakażonych maluchów jedno z najważniejszych miejsc w życiu. Właśnie tam czekają z rodzicami na wyniki badań i decyzję o hospitalizacji.

Reklama

A kiedy już są w szpitalu, uczą się tam i bawią. Niestety dotychczas świetlica była raczej smutnawa. Teraz – dzięki środkom z konkursu Pozytywnie Otwarci - nabrała rumieńców. Dzieciom będzie tu dobrze. Będą uśmiechnięte. To ważne, bo są wśród nich takie, które spędzają samotnie w szpitalu miesiąc i więcej” – mówi Krystyna Sokołowska ze Stowarzyszenia Wolontariuszy na Rzecz Dzieci „Mały Książę” – jedna z laureatek konkursu.

W świetlicy pojawiły się już nowe meble, w tym schodko-półka, po której dzieci mogą bezpiecznie się wspinać i stolik z kolorowymi krzesełkami. Jest też rozkładany stół dla większych dzieci, a wkrótce przybędą krzesła. Pojawiła się nowa kanapa, puf i przewijak dla najmłodszych. Krystyna Sokołowska najbardziej dumna jest jednak z dużej 42-calowej plazmy oraz Play Station 3.

„Nasza klinika opiekuje się na stałe ok. 150 dzieci. Bywa, że jednocześnie hospitalizowanych jest kilkoro, ale zdarza się i tak, że przez miesiąc dziecko jest w szpitalu samo. Dlatego ta świetlica jest tak istotna. Głęboko wierzę, że szczęśliwsze dzieci lepiej znoszą pobyt w szpitalu i w efekcie ich terapia przynosi lepsze efekty” – mówi Prof. Magdalena Marczyńska, ordynator Zakaźnego Oddziału Pediatrycznego w Wojewódzkim Szpitalu Zakaźnym w Warszawie.

Ale świetlica to nie jedyny efekt programu Pozytywnie Otwarci uruchomionego w maju ubiegłego roku. Inny laureat konkursu, Stowarzyszenie Wolontariuszy Wobec AIDS „Bądź z nami”, prowadzi serię warsztatów dla ludzi żyjących z HIV pt. „Adherencja w praktyce”.

Celem tych spotkań jest przekonanie uczestników, że kluczem do efektywnego leczenia jestdobra współpraca lekarza z pacjentem i ich wzajemna komunikacja. Wiadomo też, że regularniej przyjmują leki pacjenci, którzy są pogodzeni ze sobą, akceptują swoje zakażenie, mają wsparcie społeczne i satysfakcjonujące życie seksualne. Dlatego podczas warsztatów prowadzonych przez „Bądź z nami” eksperci przekazują i będą przekazywali w kolejnych miesiącach ludziom żyjącym z wirusem wiedzę o zależnościach między leczeniem HIV, a życiem seksualnym, ewentualnych zaburzeniach ośrodkowego układu nerwowego czy zaburzeniach gospodarki lipidowo-tłuszczowej.

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze