Zaloguj
Reklama

Światowy Dzień Wody

Światowy Dzień Wody
Fot. medforum
(0)

Dziś po raz 25. obchodzony jest Światowy Dzień Wody (World Water Day). Święto wody pitnej zostało ustanowione decyzją Organizacji Narodów Zjednoczonych podczas konferencji w brazylijskim Rio de Janeiro w 1992 roku. Natomiast premierowa edycja święta miała miejsce rok później.

Reklama

Ideą wydarzenia jest uświadomienie możliwie największej liczby osób o problemach związanych z brakiem dostępu do tego niezwykle cennego napoju. W wielu zakątkach świata deficyt wody pitnej wciąż stanowi bardzo poważny problem, a przecież jej dostarczanie do organizmu jest jedną z najbardziej fundamentalnych potrzeb człowieka, która stanowi nie tylko o jego zdrowiu, ale często i o życiu.

Kryzys wodny podyktowany jest przez wiele czynników, wśród których wyróżnia się klęski żywiołowe, susze, konflikty zbrojne, ale przede wszystkim rosnącą emisję dwutlenku węgla do atmosfery, co z kolei generuje globalne ocieplenie. Lodowce stanowią około 70% zasobów wody pitnej, a ich powierzchnia z roku na rok drastycznie maleje, ograniczając tym samym produkcję wody zdatnej do gaszenia pragnienia. Szacuje się, że wskutek działania człowieka na jej niedostatki może cierpieć w 2050 roku blisko 7 miliardów ludzi na całym świecie.

Jako mieszkańcy czystszej i bogatszej części Ziemi jesteśmy moralnie zobowiązani do dbania o wodę, która przestała być zasobem odnawialnym (stanowi tylko 2,5% wszystkich wód). My sami możemy wpływać na ilość i jakość wody słodkiej, zwracając uwagę na długość i częstotliwość kąpieli bądź wybierając te produkty z segmentu spożywczego czy tekstylnego, do produkcji których została użyta jej mniejsza ilość.


 

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze