Zaloguj
Reklama

Światowy Dzień Wody

Woda w butelkach
Fot. medforum
Woda w butelkach
(0)

Dziś po raz 25. obchodzony jest Światowy Dzień Wody (World Water Day). Święto wody pitnej zostało ustanowione decyzją Organizacji Narodów Zjednoczonych podczas konferencji w brazylijskim Rio de Janeiro w 1992 roku. Natomiast premierowa edycja święta miała miejsce rok później.

Reklama

Ideą wydarzenia jest uświadomienie możliwie największej liczby osób o problemach związanych z brakiem dostępu do tego niezwykle cennego napoju. W wielu zakątkach świata deficyt wody pitnej wciąż stanowi bardzo poważny problem, a przecież jej dostarczanie do organizmu jest jedną z najbardziej fundamentalnych potrzeb człowieka, która stanowi nie tylko o jego zdrowiu, ale często i o życiu.

Kryzys wodny podyktowany jest przez wiele czynników, wśród których wyróżnia się klęski żywiołowe, susze, konflikty zbrojne, ale przede wszystkim rosnącą emisję dwutlenku węgla do atmosfery, co z kolei generuje globalne ocieplenie. Lodowce stanowią około 70% zasobów wody pitnej, a ich powierzchnia z roku na rok drastycznie maleje, ograniczając tym samym produkcję wody zdatnej do gaszenia pragnienia. Szacuje się, że wskutek działania człowieka na jej niedostatki może cierpieć w 2050 roku blisko 7 miliardów ludzi na całym świecie.

Jako mieszkańcy czystszej i bogatszej części Ziemi jesteśmy moralnie zobowiązani do dbania o wodę, która przestała być zasobem odnawialnym (stanowi tylko 2,5% wszystkich wód). My sami możemy wpływać na ilość i jakość wody słodkiej, zwracając uwagę na długość i częstotliwość kąpieli bądź wybierając te produkty z segmentu spożywczego czy tekstylnego, do produkcji których została użyta jej mniejsza ilość.


 

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze