Zaloguj
Reklama

Suplementacja kwasu foliowego przed i w czasie ciąży.

Autorzy: Bailey LB et al.
Suplementacja kwasu foliowego przed i w czasie ciąży.
Fot. ojoimages
(5)

Przedstawiono pracę dotyczącą korzyści i efektów ubocznych suplementacji kwasu foliowego przed i w czasie ciązy .

Reklama

W badaniu wzięło udział kobiety, które przyjmowały kwas foliowy przed i w czasie ciąży lub tylko w czasie ciąży. Po długim okresie obserwacji stwierdzono, że przyjmowanie preparatów multiwitaminowych z kwasem foliowym znacznie zmniejsza ryzyko występowania u płodów wrodzonych wad serca oraz rozszczepu wargi i podniebienia. We wcześniejszych pracach dotyczących przyjmowania kwasu foliowego przed koncepcją próbowano dowieść, że spożywanie preparatów multiwitaminowych w okresie okołokoncepcyjnym zwiększa ryzyko niepowodzeń i ciąż bliźniaczych, co wzbudziło kontrowersje dotyczące bezpieczeństwa zażywania tych preparatów. Większość dowodów przemawia jednak za jego korzystnym wpływem w zapobieganiu wrodzonym wadom serca dlatego kobietom przed koncepcją zaleca się przyjmowanie dziennej dawki 400 mcg/dobę kwasu foliowego.

Wg Rekomendacji Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego: „(...)Pacjentka powinna być powiadomiona o celowości przyjmowania kwasu foliowego w dawce 400 mcg/dobę (o ile nie jest wskazana dawka wyższa), co najmniej 3 miesiące przed planowaną koncepcją.(...)”

Piśmiennictwo

Recenzenci:

  • Prof. dr hab. n. med. Anita Olejek (Konsultant Wojewódzki z Zakresu Położnictwa i Ginekologii - woj. śląskie). Dr n. med. Piotr Bodzek.

Źródło tekstu:

  • Am-J-Clin-Nutr. 2005 May; 81(5): 1213S-7S

Adres www źródła:


Reklama
(5)
Komentarze