Zaloguj
Reklama

Stosowanie antykoncepcji hormonalnej przy PCOS – uwaga na zakrzepicę!

Autorzy: Natalia Jeziorska, testDNA
Tabletki antykoncepcyjne
Fot. pantherstock
Tabletki antykoncepcyjne
(0)

Zespół policystycznych jajników (PCOS) jest chorobą,  która może znacznie pogarszać komfort życia kobiety. Wiąże się bowiem z nadmiernym owłosieniem ciała, utratą włosów, trądzikiem, zaburzeniami miesiączkowania czy niekontrolowanym wzrostem wagi. Skuteczną metodą leczenia PCOS jest terapia hormonalna, czyli innymi słowy tabletki antykoncepcyjne…

Reklama

Mają one przede wszystkim uregulować cykl menstruacyjny i  zmniejszyć dolegliwości  wynikających z nadmiernego wydzielania męskich hormonów płciowych. Ale uwaga! Taka forma leczenia – choć skuteczna – niestety wiąże się też z ryzkiem groźnej zakrzepicy.

Antykoncepcja hormonalna zwiększa ryzyko zakrzepicy nawet 3-, 6-krotnie!

2-krotnie podnosi również ryzyko wystąpienia niedokrwiennego udaru mózgu [1]. Ryzyko zakrzepicy jest jeszcze większe, jeśli kobieta ma zapisaną w genach skłonność do tworzenia się żylnych i tętniczych zakrzepów, czyli trombofilię wrodzoną. Co ważne, nie daje ona żadnych widocznych objawów, przez co często dowiadujemy się o niej zbyt późno – gdy powstały zakrzep oderwie się od ściany naczynia krwionośnego, popłynie z prądem krwi w stronę płuc i wywoła zatorowość płucną.

Za trombofilią wrodzoną stoi kilka mutacji genetycznych, w tym mutacja czynnika V  Leiden oraz genu protrombiny. Trombofilia wrodzona potrafi kilkukrotnie zwiększyć ryzyko zakrzepicy, a przy jednoczesnym zażywaniu 2-składnikowych tabletek antykoncepcyjnych nawet 35-krotnie! [2]

Dlatego Polskie Towarzystwo Ginekologów i Położników w swoich rekomendacjach stanowczo odradza stosowanie 2-składnikowej antykoncepcji hormonalnej (zawierającej w składzie estrogeny i progestagen) wszystkim kobietom ze stwierdzoną trombofilią wrodzoną [3].

Jakie tabletki dla kobiet z PCOS i tromofilią wrodzoną?

Kobietom z zespołem policystycznych jajników oraz genetycznie uwarunkowaną skłonnością do zakrzepicy lekarz powinien zaproponować taki rodzaj hormonów, który z jednej strony będzie łagodził skutki PCOS, a z drugiej nie zwiększy ryzyka zakrzepicy. W tej sytuacji najczęściej rozważa się zastosowanie tabletek jednoskładnikowych (tzw. minipigułek), w tym progestagen II generacji. Tabletki tego typu trzeba jednak zażywać z dużą dokładnością (nawet co do godziny). Najmniejsze spóźnienie z przyjęciem minipigułki może obniżyć jej skuteczność. Jednoskładnikowe tabletki antykoncepcyjne przyjmuje się też ciągiem, a więc bez robienia 7-dniowej przerwy.

Jak stwierdzić trombofilię wrodzoną i bezpiecznie stosować hormony przy PCOS?

Na polskim rynku medycznym dostępne są testy DNA, które wykrywają mutacje genetyczne odpowiedzialne za trombofilię wrodzoną. Realizacja takiego testu jest bardzo prosta, a wynik gotowy w przeciągu kilku dni. Kobieta może z niego dowiedzieć się, czy ma trombofilię wrodzoną, a tym samym, czy forma terapii hormonalnej, którą stosuje w leczeniu PCOS, jest dla niej bezpieczna. W sytuacji, gdy wynik badania genetycznego ujawni obecność mutacji predysponujących do zakrzepicy, lekarz może zastanowić się nad zmianą dotychczasowego leczenia.

Piśmiennictwo

Informacja prasowa

Źródło tekstu:

  • [1] Pertyński, G. Stachowiak, L. Stefańczyk: Powikłania zakrzepowo-zatorowe w antykoncepcji hormonalnej. Czy i jak możemy zapobiegać. Zagadnienia endokrynologii ginekologicznej. Analiza przypadków w ginekologii, s. 38.
    [2] Cameron C. et al.: Hormonal contraception and thrombotic risk. „A multidisciplinary approach. Pediatrics” 2011, no. 02, p. 127.
    [3] Rekomendacje Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego dotyczące wskazań i bezpieczeństwa stosowania antykoncepcji hormonalnej oraz wewnątrzmacicznej. „Ginekologia Polska” 2014, nr 3(85), s. 234-239.

Adres www źródła:

Kategorie ICD:


Reklama
(0)
Komentarze