Zaloguj
Reklama

Stop otyłości – Polska w ogólnoświatowym projekcie walki z otyłością

Nadwaga u dzieci
Fot. Shutterstock
Nadwaga u dzieci
(0)

Otyłość uznawana jest za jedną z największych plag, jakie dotykają współczesnych mieszkańców Ziemi. Wielu lekarzy i naukowców uznaje, że mamy do czynienia z ogólnoświatową epidemią otyłości.

Reklama

Otyłość uznawana jest za jedną ze współczesnych chorób cywilizacyjnych. Międzynarodowy program badawczy CO-CREATE zakłada, że wdrożenie określonych działań pozwoli na wyhamowanie epidemii otyłości do 2025 roku. Poza naukowcami z Polski w programie CO-CREATE uczestniczą również zespoły badawcze m.in. z Holandii, Norwegii, Portugalii i Wielkiej Brytanii. Program badawczy wspierany jest również przez WHO (Światowa Organizacja Zdrowia), Światowy Fundusz do Badań nad Rakiem.

Projekt zaplanowany na lata 2018-2023 zakłada stworzenie atrakcyjnego programu, który zachęci młodych do walki z nadwagą i otyłością. Jak wskazują liderzy projektu, do głównych zadań będzie należało m.in. wprowadzenie zmian w sposobie reklamowania produktów spożywczych, zachęcanie do kupowania produktów niskoprzetworzonych z niskim indeksem glikemicznym. Na chwilę obecną, „na topie” wśród młodzieży jest żywność wysokoprzetworzona, wysokokaloryczna, zawierająca dużą ilość tłuszczu.

Autorzy projektu mają nadzieję, ze włączenie nowych praktyk dotyczących wprowadzania na rynek żywności niskoprzetworzonej mogą przynieść pozytywne skutki. Jak wskazuje prof. Łuszczyńska z Uniwersytetu SWPS w Nowej Zelandii czy Tajlandii, programy, na których wzorował się CO-CREATE, odniosły ogromny sukces. Projekt badawczy finansowany jest ze środków innego programu Horyzont 2020 – na jego rozwój przeznaczono 9,5 mln euro. Czy uda się zmienić podejście wśród różnych grup społecznych i zachęcić do sięgania po zdrową żywność oraz do walki z otyłością? Czas pokaże.

Piśmiennictwo

Informacja prasowa

Adres www źródła:

Kategorie ICD:


Reklama
(0)
Komentarze