Zaloguj
Reklama

Śpiączka wątrobowa – objawy, leczenie

Choroby wątroby
Fot. Panthermedia
Choroby wątroby
(0)

Śpiączka wątrobowa to jedno z najcięższych zaburzeń ośrodkowego układu nerwowego, które może pojawić się w trakcie encefalopatii wątrobowej. Czy śpiączka wątrobowa jest groźna dla życia?

Reklama

Encefalopatia wątrobowa to zespół szeregu objawów neuropsychiatrycznych, które mogą pojawić się w wyniku ciężkich, ostrych lub przewlekłych chorób wątroby. W trakcie encefalopatii u chorego mogą pojawić się zaburzenia świadomości, zmiany zachowania i zaburzenia intelektualne. Obserwuje się również niedowład kończyn. Śpiączka wątrobowa jest jednym z najcięższych powikłań, jakie mogą pojawić się na skutek encefalopatii wątrobowej. Nieprawidłowo funkcjonująca wątroba skutkuje nagromadzeniem się we krwi szkodliwych produktów przemiany materii, np. amoniaku, który powoduje zaburzenia przewodnictwa nerwowego oraz obrzęk mózgu. 

Przyczyny śpiączki wątrobowej

W zależności od typu encefalopatii wątrobowej może – choć nie musi – pojawić się epizod śpiączki wątrobowej. Śpiączka wątrobowa to stan całkowitej utraty świadomości. Chory nie reaguje na bodźce, źrenice nie reagują na światło. U pacjenta obserwuje się również sztywność odmóżdżeniową. U pacjenta może wystąpić żółtaczka, niewydolność krążenia, a nawet skaza krwotoczna. Zdarza się, że może wystąpić wodobrzusze. 

Jak leczy się śpiączkę wątrobową 

Lekarz ocenia zaburzenia świadomości u pacjenta przy pomocy skali Glasgow (możliwość otwierania oczu, możliwość nawiązania kontaktu słownego z chorym i możliwość wykonywania ruchów). Istotnym elementem oceny stanu chorego jest wywiad środowiskowy – rodzina lub bliscy mogą wskazać, czy pacjent przewlekle choruje oraz jakie leki zażywa. Lekarz zleca szeroki panel badań krwi, obejmujących poszerzoną morfologię czy wykonanie testów wskazujących na poziom enzymów wątrobowych. Ważnym elementem jest również wykonanie badania pod kątem zatrucia substancjami chemicznymi. Pacjent zostaje poddany również badaniu neurologicznemu, aby wykluczyć inne schorzenia, które mogą dawać podobny obraz choroby.

Leczenie odbywa się na oddziale intensywnej terapii. Jeśli lekarz uzna, że uszkodzenia wątroby są odwracalne, kluczowe – poza leczeniem – jest wyeliminowanie środka drażniącego, np. zastosowanie odtrutki. W sytuacji, gdy diagnoza wskazuje na zmiany nieodwracalne, konieczny może okazać się przeszczep wątroby. Szanse na przeżycie pacjenta, u którego zdiagnozowano śpiączkę wątrobową zależą od przyczyny, która wywołała ten stan. Niestety śpiączce często towarzyszy niewydolność krążenia, co negatywnie wpływa na rokowania. U pacjentów, którzy wyszli ze śpiączki wątrobowej, konieczne jest wprowadzenie zdrowego stylu życia – eliminacja alkoholu, zmiana diety na lekkostrawną, odpowiednio dobrane proporcje składników odżywczych. Pamiętajmy, że niewydolność wątroby i idące za nią skutki często są skutkiem wielu lat zaniedbań – zła dieta, używki mogą doprowadzić do poważnych chorób wątroby, a te skutkować nawet pojawieniem się stanu śpiączki wątrobowej.

 

Piśmiennictwo

Źródło tekstu:

  • Lockwood A.H.: Hepatic Encephalopathy. Neurology and General Medicine (Fourth Edition). Great Britain 2008.

Adres www źródła:

Kategorie ICD:


Reklama
(0)
Komentarze