Zaloguj
Reklama

Skuteczne formy ochrony przeciwsłonecznej

Autorzy: Anna Pyka
Poparzenia słoneczne
Fot. ojoimages
Poparzenia słoneczne
(5)

Naukowcy z American Academy of Dermatology ponownie podkreślają skuteczność oraz konieczność stosowania produktów ochrony przeciwsłonecznej dla protekcji przed szkodliwym działaniem promieni ultrafioletowych.

Reklama

Jednym z głównych składników codziennej ochrony skóry przed słońcem jest krem do opalania. Jest on ważnym narzędziem w zapobieganiu nowotworowi skóry, w tym czerniakowi. Nadmierna ekspozycja na słońce jest głównym czynnikiem ryzyka tego typu nowotworu.

Jak podkreślają naukowcy, dowody naukowe na skuteczność produktów ochronnych podważają wszelkie niesprawdzone spekulacje o ich toksyczności lub zagrożeniu dla ludzkiego zdrowia. Aby zmniejszyć ryzyko zachorowania na raka skóry i przedwczesnego starzenia, dermatolodzy nadal polecają stosowanie wodoodpornych środków ochrony przeciwsłonecznej - które chronią przed obydwoma typami promieniowania ultrafioletowego (UVA i UVB) - z SPF 30 lub wyższym.


W czerwcu 2011 r. FDA ogłosiła nowe przepisy dotyczące filtrów przeciwsłonecznych, które jasno określają testy wymagane dla środków ochrony z filtrem przeciwsłonecznym, wskazujące, które rodzaje ochrony przeciwsłonecznej mogą zmniejszyć ryzyko zachorowania na raka skóry. Pomimo wszelkich obaw, stosowanie środków ochrony przeciwsłonecznej, jest nadal ważnym elementem codziennej ochrony skóry.

Piśmiennictwo

Źródło tekstu:

  • Academy of Dermatology (AAD) (15.05.2012)

Kategorie ICD:


Reklama
(5)
Komentarze