Zaloguj
Reklama

Siecioholizm - plaga naszych czasów?

Autorzy: Marcin Rokita
Kobieta pracująca na laptopie
Fot. ojoimages
Kobieta pracująca na laptopie
(4)

Od powstania globalnej sieci internetowej minęły już przeszło trzy dekady. Dziś online dzięki zaawansowanej infrastrukturze telekomunikacyjnej możemy być niemal wszędzie.

Reklama

Komputery, smartfony i tablety towarzyszą nam w wielu dziedzinach życia. Coraz więcej osób jest jednak uzależnionych od bycia w sieci.

Internet zapewnia stałe źródło informacji i rozrywki. Dzięki niemu powstały m.in, blogi, sieci społecznościowe, komunikatory i fora dyskusyjne. Jedni potrzebują go, aby wykonywać swoją pracę, inni mogą dzięki niemu pozostać w kontakcie z daleką rodziną i przyjaciółmi. Problem pojawia się, gdy surfowanie po Internecie pochłania zbyt dużo czasu.

Może to doprowadzić do zaniedbania relacji towarzyskich, pracy, szkoły, czy innych ważnych rzeczy w życiu osobistym. Dla siecioholików wirtualny świat jest ważniejszy od realnego. Dlatego występuje u nich silna potrzeba ciągłego dostępu do sieci. Wywołuje ona brak poczucia kontroli nad czasem, jaki się poświęca spędzając na surfowanie po Internecie, a może on wynosić nawet do kilkunastu godzin dziennie. Pierwszą czynnością, jaką robią zaraz po przebudzeniu jest sprawdzenie co ciekawego wydarzyło się przez noc lub, czy nie otrzymali nowych wiadomości. Często u tych osób występuje zespół suchego oka oraz bezsenność.

Uzależnienie od Internetu charakteryzuje się również objawami odstawienia, do których można zaliczyć: niepokój, agresje, wewnętrzne rozbicie, rozdrażnienie a także depresję.

Podobnie jak w leczeniu innych uzależnień najważniejszym krokiem jest przyznanie się do choroby. Natomiast abstynencja przeciwnie, nie jest konieczna, a czasami nawet niemożliwa.

Głównym celem terapii jest nabywanie umiejętności kontroli zachowania, odnajdywanie alternatywnych form spędzania czasu, rozpoznawanie symptomów nawrotów choroby, odbudowa relacji w rodzinie, rozwoju kariery zawodowej. W przypadku terapii dzieci konieczna jest obecność rodziców.

Piśmiennictwo
Reklama
(4)
Komentarze