Zaloguj
Reklama

Seniorze, zaszczep się przeciw grypie!

Autorzy: Procontent
Szczepienia przeciw grypie u osób starszych
Fot. panthermedia
Szczepienia przeciw grypie u osób starszych
(0)

Jak co roku wraca dylemat: KTO i CZY W OGÓLE ma prawo do darmowych szczepień przeciw grypie? Gdzie się zgłosić, jeśli chcę się zaszczepić? Czy lepiej pójść najpierw do apteki, tam zakupić sobie szczepionkę i z nią powędrować do lekarza rodzinnego, czy może od razu zgłosić się do najbliższej przychodni POZ? Czy szczepienia są wykonywane „od ręki”, czy trzeba się na nie umawiać z wyprzedzeniem? Specjalnie dla naszych czytelników rozwiewamy wszystkie MITY i przedstawiamy FAKTY związane ze szczepieniem przeciw grypie w sezonie 2021/2022.

Reklama

MITY:

  1. Seniorzy muszą płacić za szczepienia - na podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 27 sierpnia 2021 r. w sprawie metody zapobiegania grypie sezonowej w sezonie 2021/2022 (Dz. U. poz. 1581 z późn. zm.)., prawo do bezpłatnych szczepień mają osoby urodzone nie później niż w 1946 roku. Tak więc jeżeli masz 75 I WIĘCEJ lat, przysługuje ci zupełnie darmowa szczepionka, za którą nie musisz płacić ANI GROSZA!
  2. Najpierw trzeba pójść do apteki, żeby wykupić sobie szczepionkę – NIE! Jeśli przysługuje ci prawo do bezpłatnych szczepień, możesz od razu zgłosić się do jednego z punktów szczepień i umówić się na dogodny termin. Przed szczepieniem musisz tylko wypełnić oświadczenie i porozmawiać z lekarzem kwalifikującym do zabiegu. WAŻNE: lista placówek z całej Polski, w których możesz wykonać bezpłatne szczepienie, dostępna jest pod linkiem: https://pacjent.gov.pl/aktualnosc/szczepienia-na-grype
  3. Nie można jednocześnie zaszczepić się przeciw covid-19 i przeciw grypie – nieprawda! Szczepienia te można wykonywać jednocześnie, a szczepienie przeciw grypie może być zrealizowane zarówno z pierwszą, jak i kolejnymi dawkami szczepionek przeciw COVID-19 [1]. Także umawiając się na jedno z tych szczepień, zapytaj swojego lekarza o możliwość połączenia go z drugim!

FAKTY:

  1. Żeby zaszczepić się przeciw grypie, nie potrzeba skierowania od lekarza – osoby powyżej 27 roku życia lub grupy ujęte w rozporządzeniu MZ, które są uprawnione do bezpłatnych szczepień przeciw grypie, nie muszą otrzymać skierowania od lekarza na szczepienie i umawiać się na wizytę w przychodni. Wystarczy zgłosić się bezpośrednio do jednego z punktów, gdzie wykonywane są darmowe szczepienia. Ich lista dostępna jest na stronie: https://pacjent.gov.pl/aktualnosc/szczepienia-na-grype
  2. Na szczepienie przeciw grypie lepiej nie zgłaszać się z katarem lub kaszlem - warto pamiętać, że na szczepienie osoba powinna zgłosić się zdrowa, bez objawów ostrej infekcji i wysokiej gorączki. Jeśli czujesz, że coś ci dolega – zostań w domu dla bezpieczeństwa swojego i innych!
  3. Komu jeszcze oprócz seniorów przysługują darmowe szczepienia przeciw grypie – w sezonie 2021/2022 do bezpłatnych szczepień przeciw grypie uprawnione są dodatkowo takie grupy jak m. in. personel medyczny, farmaceuci, służby mundurowe, nauczyciele, pracownicy opieki społecznej oraz pensjonariusze DPS-ów.
Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze