Zaloguj
Reklama

Rząd przedłużył zamknięcie żłobków, przedszkoli, szkół oraz uczelni

Uczennica
Fot. pantherstock
Uczennica
(0)

24 kwietnia Minister Edukacji Marodowej (MEN), Dariusz Piontkowski, oficjalnie ogłosił, że szkoły pozostaną zamknięte co najmniej do 24 maja.

Reklama

Wobec utrzymującej się nadal wysokiej ilości zachorowań resort edukacji zdecydował się przedłużyć termin obowiązywania rozporządzenia z dnia 11 marca 2020 r. Przypomnijmy: dotyczyło ono czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19.

Do tego czasu zajęcia w szkołach i placówkach oświatowych będą nadal odbywać się w formie zdalnej. Rząd intensyfikuje działania, dzięki którym możliwy będzie jak najlepszy dostęp do edukacji na odległość. Zalicza się do nich m.in. przeznaczenie dodatkowych środków na zakup sprzętu komputerowego.

Szef resortu edukacji wierzy, że sytuacja epidemiologiczna pozwoli na terminowe przeprowadzenie zbliżających się egzaminów szkolnych przy zachowaniu odpowiednich środków bezpieczeństwa.

Każdy uczeń będzie siedział w oddzielnej ławce, aby przeprowadzenie egzaminów było bezpieczne dla uczniów, nauczycieli i ich rodzin – zakomunikował minister.

Egzaminy maturalne zaplanowane są na 8-29 czerwca. Warto zaznaczyć, że w tym roku zrezygnowano z ustnego egzaminu dojrzałości. Sprawdzian ósmoklasistów ma odbyć się 16-18 czerwca. Dzięki temu uczniowie do końca lipca poznają swoje wyniki, a następnie będą mogli wybrać dla siebie szkołę średnią. Egzaminy zawodowe i potwierdzające kwalifikacje w zawodzie podzielone zostały pomiędzy podstawy programowe: 22 czerwca-9 lipca to termin dla podstawy programowej 2012 i 2017, z kolei 17-28 sierpnia dla tej z roku 2019.

Łukasz Szumowski podkreśla, że wszystkie powyższe terminy uzależnione są od przestrzegania przez Polaków tzw. stałych zasad bezpieczeństwa. Chodzi przede wszystkim o zakładanie maseczek zasłaniających usta i nos oraz zachowanie dystansu w przestrzeni publicznej.

 

 

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze