Ruszył program "Profilaktyka 40 PLUS"

Wszyscy Polacy, mający powyżej 40 lat, mogą bezpłatnie skorzystać z pakietu badań diagnostycznych. Dodatkowo, aby pomóc ludziom w łatwiejszym odnalezieniu specjalisty, zniesiono limit osób do przyjęcia.
Premier na spotkaniu dotyczącym inauguracji "Polskiego Ładu" wypowiedział się na temat programu: Profilaktyka 40 PLUS oraz brak limitów do specjalistów to programy w ramach Polskiego Ładu, z którymi ruszamy dzisiaj i realizujemy zgodnie z naszą obietnicą. Warto, żeby wszyscy uprawnieni skorzystali z dostępu do badań, żeby na odpowiednio wczesnym etapie wychwytywać problemy zdrowotne. Lepszy dostęp do specjalistów, którzy byli trudno osiągalni, to nasze zobowiązanie, które realizujemy. – dodał Premier Mateusz Morawiecki.
Odbudowa po pandemii koronawirusa nie jest łatwa, co Premier razem z Ministrem Zdrowia podkreślają na każdej konferencji. Program Profilaktyka 40 PLUS ma być pierwszym dużym krokiem, prowadzącym nas do powrotu w pełni działającej służby zdrowia po ponad roku działalności w ograniczeniach.
Aby dać każdemu równe szanse w dostępie do specjalistów, limit chętnych do ambulatoryjnej opieki specjalistycznej został zniesiony: Likwidujemy właśnie jedną z podstawowych barier w dostępie do specjalistów. Od pierwszego lipca NFZ zapłaci za każdego chorego, który pojawi się w gabinecie lekarza specjalisty. Pieniądze na ten cel zostały już zabezpieczone w planie finansowym NFZ – wskazał Minister Zdrowia Adam Niedzielski.
Warunkiem kwalifikacji do programu jest ankieta zamieszczona na Internetowym Koncie Pacjenta (IKP). Po wypełnieniu ankiety wygenerowane zostanie e-skierowanie. Aby skorzystać z pakietu badań, należy zgłosić się z dowodem osobistym do placówki, która jest realizatorem programu. Wyniki badań będą dostępne na IKP lub w miejscu, w którym przeprowadzono badania. Osoby nie posiadające IKP mogą uzyskać e-skierowanie za pośrednictwem infolinii Domowej Opieki Medycznej (DOM) pod numerem telefonu 22 735 39 53.
W swoim założeniu program zawierać będzie trzy pakiety pomocy diagnostycznej:
Pakiet dla kobiet będzie zawierał:
- morfologia krwi obwodowej ze wzorem odsetkowym i płytkami krwi
- stężenie cholesterolu całkowitego albo kontrolny profil lipidowy
- stężenie glukozy
- ocena funkcji wątroby (AlAT, AspAT, GGTP - enzymy wątrobowe)
- kreatynina
- badanie ogólne moczu
- kwas moczowy
- krew utajona w kale
Pakietdla mężczyzn będzie zawierał:
- morfologia krwi obwodowej ze wzorem odsetkowym i płytkami krwi
- stężenie cholesterolu całkowitego albo kontrolny profil lipidowy
- stężenie glukozy
- ocena funkcji wątroby (AlAT, AspAT, GGTP - enzymy wątrobowe)
- kreatynina
- badanie ogólne moczu
- kwas moczowy
- krew utajona w kale
- PSA (badanie w kierunku raka prostaty)
Pakiet wspólny dla kobiet i mężczyzn zawiera:
- pomiar ciśnienia tętniczego
- pomiar masy ciała, wzrostu, obwodu w pasie oraz obliczenie wskaźnika masy ciała (BMI)
- ocena miarowości rytmu serca
Wszystkie niezbędne informacje dotyczące programu Profilaktyka 40 PLUS znajdują się na rządowej stronie: www.gov.pl/profilaktyka.