Zaloguj
Reklama

Rosja donosi o pierwszym przeniesieniu szczepu wirusa ptasiej grypy na ludzi

Wirus
Fot. medforum
Wirus
(0)

Rosja ogłosiła w sobotę 20.02.2021 r., że odnotowała pierwszą transmisję szczepu wirusa ptasiej grypy (H5N8) na ludzi. Według Urzędu ds. Zdrowia Konsumentów jest to pierwsza znana tego rodzaju infekcja na świecie.

Reklama

Biuro poinformowało Światową Organizację Zdrowia (WHO) o „znaczącym odkryciu”. Szefowa urzędu ds. zdrowia konsumentów Anna Popov przekazała, że ​​wariant A (H5N8) zaraził w grudniu siedmiu robotników na fermie drobiu w południowej Rosji.

WHO stwierdza na swojej stronie internetowej, że nie można wykluczyć przeniesienia wirusa A (H5N8) z ptaków na ludzi. Według organizacji prawdopodobieństwo, że tak się stanie, jest jednak niskie. Przyznaje jednak, że nie ma jeszcze wystarczających danych, aby dojść do bardziej rozbudowanych wniosków. Zakażenia ludzi innymi wariantami ptasiej grypy H5N1, H7N9 i H9N2 wykazano już wcześniej.

Zakażeni mieli łagodny przebieg choroby 

Do tej pory ogniska ptasiej grypy H5N8 zgłaszały nie tylko Rosja, ale także Chiny, niektóre kraje europejskie i bliskowschodnie. Jednak we wszystkich przypadkach wirus był przenoszony tylko wśród ptaków.

Popov powiedziała, że infekcja u ludzi przebiega łagodniej. Według niej infekcja nie rozprzestrzeniła się dalej. Szefowa urzędu podkreśliła również, że nie doszło do przeniesienia wirusa z osoby zakażonej na inną. Nie wykluczyła jednak, że coś takiego może się wydarzyć.

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze